Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araçlar Bir Süre Daha Radardan Çıkmayacak!

İkinci el araç pazarını düzenlemek için getirilen zaman ve kilometre sınırı ile fiyatlamada uyulacak şartlara ilişkin düzenlemelerde tarih uzatıldı. Detaylar haberde;
İkinci El Araçlar Bir Süre Daha Radardan Çıkmayacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Katar ziyareti dönüşü yaptığı açıklamalarda otomotiv sektöründe fiyat düşüşlerinin devamının geleceği sinyalini vermesinin ardından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ikinci el araç satışlarına gelen kilometre ve süre ile fiyat kısıtlamasına ilişkin karar yer aldı.

İkinci el araç pazarındaki haksız kazancın önüne geçmek ve fiyatları dizginlemek için geçen yıl getirilen ve bu yıla uzatılan 6 ay-6 bin kilometre kısıtlaması bir kere daha uzatıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmeliğin geçici 2. maddesinde değişiklik öngören yönetmelik ile 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine uzatıldı.

Böylece ikinci el otomobil ve arazi taşıtlarının satışı, aracın ilk tescil tarihinden itibaren 6 aylık süre dolmadan ve 6 bin kilometre görülmeden yapılamayacak.


Ayrıca aynı yönetmelikle, ikinci el araçların ilan fiyatlarına getirilen kısıtlamada da süre uzatıldı. Buna göre araç satış ilanlarında üretici ya da distribütörler tarafınca tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde fiyat belirleme yasağı 1 Ocak 2024 tarihinden 1 Temmuz 2024 tarihine alındı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.