Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Piyasasında O Otomobiller Kapış Kapış!

İkinci el araç piyasasında seçimlere giderken nabız yükseldi. Otomobil meraklılarının marka ve model tercihleri şöyle oldu:
İkinci El Araç Piyasasında O Otomobiller Kapış Kapış!
HABER GİRİŞ

Seçim gündeminde baş gösteren döviz şokları ve zam korkusu otomotiv sektöründe kendini gösterdi. İkinci el araç pazarında fiyatların yeniden yükseliş trendine geçtiği ve hem fiyatların hem de satışların arttığı öğrenildikten sonra gözler en çok tercih edilen modellere çevrildi.

Arabam.com verilerine göre internet üzerinden verilen ilanlarda ikinci el araçların ortalama fiyatı 600 bin lira üzerinde oldu.

Şubat ayı verilerine göre otomobil fiyatlarındaki düşüş, yerini yükselişe bıraktı. Ayrıca durgunluk da son buldu. Yerel seçimlere son bir ay kala ilanların yayında kalma süresi Ocak ayına göre yüzde 4,7 azaldı.

Yılın ikinci ayında 2. el araçların ortalama satış fiyatı 675.580 TL olurken, marka ve model sıralamasında ilk 3’te yine değişim olmadı.

İnternet üzerinden otomobil takibi yapanların genel olarak tercihi İtalyan Fiat, Fransız Renault ve Alman Volkswagen markalarından yana oldu. İlanı en çok talep gören modeller ise Clio, Astra ve Megane olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Şubat ayında en çok ilana çıkan otomobil modelleri; Clio, Astra, Megane Focus, Corolla, Egea, Civic, Polo, Volkswagen Passat ve Opel Corsa olarak görüldü.


10 yaş ve üzeri araçlara çok fazla talep olmazken, en fazla verilen ilan 10-15 yaş aralığındaki araçlar için oldu.

İkinci sırada en çok ilana çıkan otomobillerin yaş grubu 6-9 yaş arası olurken, 16-20 yaş arası araçlar ise üçüncü sırada yerini aldı. 5 yaşa kadar olan araçların oranı düşük kaldı.

Fiyat karşılaştırmasında ilan oranı Ocak ayına göre Şubat ayında en çok artan 500.000 TL ve altı araçlar oldu. 500.001 – 600.000 TL aralığındaki araçların ilanlarındaki artış ikinci sıradayken, ilana daha az çıkan araçlar 1 milyon TL ve üzerindekiler olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın