Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Takipçilerini O Tarihte Sürpriz Bekliyor

Sıfır araçlara gelen zam tüketicileri 6 ay sonra tekrar ikinci el pazarına çekerken, piyasada dengeleri değiştirecek fiyat hareketleri için tarih verildi.
İkinci El Araç Takipçilerini O Tarihte Sürpriz Bekliyor
HABER GİRİŞ

Tüketiciler seçimlerden sonra zam yağmurunun başlayacağı beklentisiyle taleplerini öne çekerken korkulan fiyat artışları sandıklar kapanmadan geldi. Kur hareketliliğinin seçimlere yaklaşırken kendini göstermesiyle otomotiv sektöründe fiyatlar 1 Mart itibarıyla yeniden güncellendi.

Piyasada fiyatların ısındığı ve otomotiv sektörünün tekrar yatırım aracı olarak görüldüğü  haberi dün gündeme geldikten sonra sektörden isimler ikinci el pazarında başlayacak oyun için tam tarih verdi.

Türkiye gazetesine konuşan sektör oyuncuları, bu ay sıfır otomobillere gelen yüzde 3 ila 7‘lik zamlar yüzünden tüketicilerin ikinci ele yönelmeye başladığını kaydetti.

Fiyatlarda asıl hareketliliğin ise seçimden sonra meydana geleceği ve Mayıs-Haziran dönemi itibarıyla tam hızlanmanın yaşanacağı uyarısı yapıldı.

2 milyon lira değerinde sıfır araca bu ay gelen ortalama 80 ila 120 bin lira bandındaki zamma sandıklar kapandıktan sonra yenisinin ekleneceği haberi geldi.

GCM Yatırım Banner

İkinci El Pazarının Yıldızı İki Aya Tekrar Parlayacak

Ticaret Bakanlığı ikinci el pazarına getirdiği satış kısıtlamalarıyla fiyat köpüğünü ortadan kaldırmayı hedeflemişti ancak sektörde ipin ucu yine kaçtı.

800 bin liranın altında sıfır otomobil bulamayan vatandaşlar ikinci ele yöneldikçe 6 aya yakın zamandır devam eden durgunluk ortadan kalkmış oldu.

Bugün ise sıfır araçlara gelen zamlar yüzünden ikinci eldeki fiyatların tekrar yukarı gitmesi ihtimali gündemde yerini aldı.

Galerici Yaşar, “Talebin önümüzdeki aylarda artacağını tahmin ediyoruz. İkinciye olan ilgi, fiyatları da artıracaktır. Mayıs-Haziran aylarında ikinci elde de zamlar olabilir” uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.