Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Pazarında Marka Krizi Yaşanıyor

İkinci el araç pazarından gelen haberler stokçuluk, fahiş fiyat artışı ve marka krizlerini ortaya çıkardı. Sektörden gelen bilgiler pazarda seçim öncesi kaotik bir sürecin başladığına işaret etti.
İkinci El Araç Pazarında Marka Krizi Yaşanıyor
HABER GİRİŞ

Seçim tarihinin netleşmesiyle hareketlenen ikinci el araç pazarından güncel haberler gelmeye devam ediyor. Son gelişmelere göre seçim öncesi artan talebi karşılamaya çalışan ikinci el araba pazarında marka sorunu baş gösterdi.

Arzdaki düşüşle birlikte tekrar katlanan ikinci el araba fiyatları, belirli markaların pazardaki satışlarının kısıtlanmasıyla birinci eli aratmadı.

Sektörden edindiği bilgileri derleyen Gazete Duvar’ın haberine göre ikinci el pazarında galericilerin sayısı bireysel satıcıların sayısını geçti.

Yatırım için talep gören üst segment arabalar pazarda bulunamaz duruma geldi. Vatandaşların yöneldiği uygun fiyatlı ikinci el araçlar arasında öne çıkan markalar Fiat, Renault ve TOFAŞ oldu.

70 Bin Liraya Satılan Araç 550 Bin Liraya Çıktı

17 yıldır ikinci el araba pazarında satıcı konumda olan Efecan Otomotiv sahibi Ahmet Nedir, sadece 2 yıl önce fiyatı 70 bin lira olan aracın, bu yıl pazarda 550 bin liraya satıldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Kronikleşen yüksek enflasyonun yarattığı ortamda otomotiv sektörünün revaçta olduğunu ifade ederek, tüketicilerin tercihlerinde öne çıkan araçlar için şöyle konuştu:

“Toyota, Vokswagen, Egea marka araçlar daha çok tercih ediliyor. Almanya menşeili araçlar daha sessiz ve sağlam olduğu için TOFAŞ’ın yedek parçası daha kolay bulunduğu için tercih ediliyor.”

“Bugün Aldığın Araç Dünden Pahalı, Yarından Ucuz”

Yüksek enflasyon ortamında zam haberlerinin her ay geldiğinin altını çizen Nedir, “Her gün fiyatlara zam geliyor. Bugün aldığın araç dünden pahalı, yarından ucuz oluyor. Enflasyondan dolayı geçen sene 300 bin lira olan Polo şimdi 550-600 bin lira” diye ekldi.

Fiyatlar her ay katlandığı için de stokçuluğun yaşandığını söyleyerek, “Büyük bayilerde araba var, vermiyorlar. Stokçuluk yapılıyor. Firmadan bin tane araç alıyorsa, 20 tanesini satıyor” dedi.

“Satmaya Araba Bulamıyoruz”

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık ise piyasanın kısır döngüye girdiğini söyleyerek, “Satmaya araba bulamıyoruz. Bulunan arabaların fiyatları da piyasaya göre çok yüksek. Piyasada fiyatların yükselmesinden dolayı arz ve talep birbirini dengelemiyor. Bu nedenle araba bulmakta ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. Talep çok ama talebi karşılayacak arz az” dedi.

Gelinen noktada en düşük arabanın fiyatının 50 bin lira yükseldiğini, kimi araçlarda oluşan fiyat farkının 300-500 bin lira bandında olduğunu paylaştı.

Yanık, “Hükümetin bu konuda bir yaptırımı olmayışı, kesilen cezaların ve kontrollerin yetersiz olması sektörde, sıkıntıyı artırıyor” diye konuştu.

“Aldatıcı Bir Düzen”

Araç satın almak isteyenler ise oluşan kaotik ortamda hem istediği aracı bulamazken hem de bütçesini sarsan fiyatlarla karşı karşıya kalmış durumda.

Bursa’daki Nilvak Açık Oto Pazarı’na gelen alıcılardan biri, satın alacak araç bulamadığını ve fiyat dengesinin bozulduğunu belirterek, “Aynı arabaya biri 200 bin lira, diğeri 300 bin lira istiyor. ‘Kimi kandırırsam’ diye bakıyorlar. Aldatıcı bir düzen” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.