Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçim Tarihi İkinci El Araç Pazarını Hareketlendirdi

Seçim tarihinin netlik kazanmasıyla birlikte ikinci el otomobil sektöründe hareketlilik başladı. Sattığın fiyata araç alamama devrinde döngüye girildi.
Seçim Tarihi İkinci El Araç Pazarını Hareketlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Seçim tarihinin netleşmesiyle birlikte otomobil sektöründe hareketlilik başladı. İkinci el araç pazarındaki talep artışı piyasada fiyatları yukarı çekti. Geçen 2 haftalık süre zarfında fiyatlarda yüzde 5 oranında artış görüldü.

Sektördeki hareketliliği yorumlayan oto galeri esnafı Gökhan Ardeşen, yaklaşan Ramazan Bayramı’na atıf yaptı. Bayram öncesi sıfır otomobil bulamayanların ikinci el araçlara yöneldiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminin de erken tarihe çekilmesiyle seçim sonrası otomobil fiyatlarının artacağını düşünen vatandaşlar şimdiden ikinci el otomobil almak için bizleri arıyorlar.”

“Fiyatlar yüksek olsa da bu dönemin araç almak için iyi bir dönem” diyen Ardeşen, yatırım için binek araçların tercih edildiğini, çoğunluğun 350 bin TL ila 500 TL bandındaki araçlara yöneldiğini ekledi.

Araç Satıp Aynı Fiyata Alamadığımız Döneme Tekrar Giriyoruz

Ardeşen, fiyat artışlarının ve otomobil satışlarının devamının geldiğini belirterek, “Aracı sattığımız fakat aynı fiyata alamadığımız dönemlere tekrar giriyoruz. …Seçimden sonra piyasanın yükseleceğini düşünüyorum. Şu an aslında bayram ve seçimden önce araç almanın tam zamanı diyebiliriz” diye konuştu.

İkinci el pazarında tüketicilerin yarısının ticaret için alım yaptığını söyleyerek, “Bu dönemde biraz sakin kalmamız gerekiyor. Çünkü fiyatlarda etkili oluyor bu durum. Bir iki seneye kadar sıfır araçların piyasaya girmesi ile fiyatların gerileyeceğini düşünüyorum” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu