Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Pazarında Durgunluk Hakim

İkinci el otomobil piyasasında fahiş fiyat çılgınlığına dur demek için getirilen kural ve yasaklar durgunluğu da beraberinde getirdi. Detaylar haberde;
İkinci El Araç Pazarında Durgunluk Hakim
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil pazarını regüle etmek için geçen yıl getirdiği ve gelecek yıla kadar süreceği kararını verdiği 6 ay ve 6 bin kilometre şartı sonrası piyasanın köpüğü alındı. Ancak bu kez parasal sıkılaşmayla satışlar düştü.

Haber Global’e değerlendirmede bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, şöyle konuştu:

“Fiyatlardaki fahiş artışların durduğunu söyleyebiliriz. Bakanlığımız tarafından çıkarılan 6 ay, 6 bin km. sınırlamasının bireyleri de kapsamasıyla ikinci elde oluşan balon söndü. Bayilerdeki araç bulunurluğu da arttığı için yönetmeliğin amacına ulaştığını, uygulamaya son verilmesinin yerinde olacağını söyleyebiliriz.”


MASFED Başkanı, finansmana erişim sorununun pazarda durgunluk yaşattığını söyledi.

İkinci el pazarına getirilen yasakların sıfır araca yönelimleri desteklediği çıkarımını yaparak, ikinci el piyasası düşüşteyken sıfır otomobil satışlarının Haziran-Temmuz 2023 döneminde yıllık yüzde 75, ve Ağustos ayında yüzde 86 arttığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.