Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İki Dev Çelik Şirketi Yeşilleniyor! Milyar Dolarlık Yatırım

Türkiye'nin önce gelen çelik şirketleri Erdemir ve İsdemir, karbon ayak izlerini azaltma hedefiyle atacakları adımı açıkladı. Detaylar haberde;
İki Dev Çelik Şirketi Yeşilleniyor! Milyar Dolarlık Yatırım
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin iki büyük çelik şirketi sürdürülebilirlik ve çevresel bilinç konusundaki taahhütlerini güçlendirmeye yönelik yeni bir karar aldı. Erdemir (EREGL) ve İsdemir (ISDMR), karbon ayak izlerini azaltma hedefleri doğrultusunda önemli bir adım atmak için hazırlanıyor.

Bloomberg HT’nin haberinde şirketlerin Finansal Yönetim ve Mali İşler Sorumlusu Serdar Başoğlu, açıklamalarda bulundu. Başoğlu, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 25 azaltmayı planladıklarını açıkladı.

Başoğlu açıklamasında, planlanan iddialı hedef için şirketlerin toplamda 3,2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirileceğine işaret etti.

Söz konusu hedef çerçevesinde şirketlerin, 1000 MW güneş enerji santrali kuracaklarının da bilgisini verdi.

Yatırımların Yüzde 70’i Dış Kaynaktan Sağlanacak

Finansman konusunda Başoğlu, yatırımların yüzde 70’ten fazlasını dış kaynaklarla finanse edeceklerine ve bu kapsamda eurobond ihracını düşündüklerine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Erdemir ve İsdemir’in nihai hedefinin 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmak olduğunu vurgulayarak, çelik üretiminde kömürün payının azalacağını kaydetti.

Borsa İstanbul’da EREGL koduyla işlem gören şirket hissesi, yatırımcısına 1 yıllık süre içerisinde yüzde 17,06 oranında kazanç sağladı. Aylık yükselişi yüzde 12,66 olarak kaydedilen hisse, haftalık ise yüzde 7,26 oranında arttı. EREGL bugün TSİ 12.11 itibarıyla yüzde 1,82 düşerek 44,22 liradan işlem gördü.

ISDMR koduyla işlem gören İsdemir hissesi, yıllık yüzde 12,83 oranında yükseldi. Aylık bazda yüzde 4,39 artan hisse bugün TSİ 12.14 itibarıyla yüzde 1,33 düşerek 35,64 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.