Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İki Demir Çelik Hissesi için Hedef Fiyat Açıklandı!

İş Yatırım, demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren iki şirketin hisseleri için hedef fiyatı açıkladı. Bir şirket için hedef fiyat yükselirken, diğeri için sabit tutuldu. İşte bu şirketler ve hedef fiyatları...
İki Demir Çelik Hissesi için Hedef Fiyat Açıklandı!
HABER GİRİŞ

İş Yatırım bugün “Çelik Sektör Güncellemesi” raporunu paylaştı. Söz konusu raporda faaliyetlerin kademeli bir şekilde normale döndüğü not edilirken, sektörün iki önemli şirketinin hisseleri için hedef fiyat açıklandı.

Söz konusu raporda dünya genelinde sıkılaştırıcı para politikaları ve yüksek enerji maliyetleri nedeniyle tüketim ve yatırım harcamalarının yavaşlaması çelik girdisi olan sektörlerin faaliyetlerini olumsuz etkilediği not edildi. Türk çelik talebine yönelik yapılan değerlendirmede, geçen yıl boyunca güçlü seyrederek yıllık bazda yüzde 17,1 oranında büyüme kaydettiği aktarıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), iç talebi yavaşlatmaya yönelik politikaları ile son dönemde artan çelik ithalatının önümüzdeki dönemde yurt içi üretimini baskılayabilecek faktörler olarak öne çıktığı bildirildi. Fakat entegre üretim sayesinde maliyet avantajına sahip olan ve geniş müşteri ağıyla ön plana çıkan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir), Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin satışlarının 2024 yılında güçlü seyretmesini bekledikleri kaydedildi.

İş Yatırım’ın raporuna göre Erdemir için zorlu bir yılın ardından yeni bir dönem başlıyor ve 2024’ün şirket için bir toparlanma yılı olması bekleniyor.

Erdemir’in büyük yatırım paketinin orta-uzun vadede şirketin temettü politikası üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan değerlendirme doğrultusunda EREGL hissesi için önceden 55,07 TL olan hedef fiyatın 65 TL’ye yükseltildiği not edildi. Yüzde 38 getiri potansiyeli ile AL tavsiyesini korudukları kaydedildi.

Hedef Fiyat Güncellemesi iş Yatırım
Kaynak: İş Yatırım

Kardemir Hisseleri için Hedef Fiyat Sabit Tutuldu

Verilere göre Kardemir’in 2024 yılı için yıllık bazda yüzde 5 artışla toplam 2,46 milyon ton satış hacmine ulaşması bekleniliyor. Cazip değerlendirmeye rağmen yeterince katalizör olmadığı aktarıldı.

İş Yatırım, şirketin KRDMD hisseleri için hedef fiyatı 42 TL’de sabit tuttuğunu ve yüzde 52 artış potansiyeli nedeniyle AL tavsiyemizi koruduklarını bildirdi.

Bunu yanında şirketin satış gelirini 2024 yılında yıllık bazda yüzde 4 artarak 1,71 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

EREGL ve KRDMD Hisselerinde Son Durum?

EREGL hisseleri bugün açılışı 47,08 TL’den yaptı. 46,1 TL’ye kadar düşen hisseler yazım sırasında 46,72’den işlem gördü.

Hisseler aylık bazda yüzde 7,71 kazandırırken, haftalık bazda yüzde 6,01 kaybettirdi.

Yıllık kazandı yüzde 25,2 olan KRDMD hisseleri bugün açılışı 27,56 TL’den yaptı. Hisseler aylık bazda yüzde 5’e yakın kazandırdı. KRDMD hisseleri yazım sırasında 27,14 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.