Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhtiyaç Kredisi Çekecekler Dikkat! Fatura Size Kesilebilir

TCMB, parasal sıkılaşma prensibini politika faizinde uygulamazken, bireysel kredilerde vatandaşa çıkan fatura dudak uçuklattı. Nakit ihtiyacı için tablo zorlaştı.
İhtiyaç Kredisi Çekecekler Dikkat! Fatura Size Kesilebilir
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçimlere giderken ısınan ekonomiyi soğutmak için bankalar üzerinden hamlelerini sürdürürken, yüzde 45 seviyesinde bıraktığı politika faizini enflasyonun üzerine çıkarmak yerine vatandaşın aldığı kredilerde sıkılaşma adımlarında dozu artırmayı seçti.

Kredi kartlarına gelmesi beklenen düzenlemenin ilk adımı geçen hafta Resmi Gazete ilanında yer aldı. Bankaların nakit avans uygulamasında faiz yüzde 5’e çıkarılırken, taksit sayısı da 12’den 3 aya çekildi.

Son sınırlamalar geliri yüksek enflasyon karşısında düşük kalan vatandaşların nakit ihtiyacını çıkmaza sokarken geriye ihtiyaç kredisi seçeneği kaldı.

Ancak bu kez de bankaların fonlandığı politika faizi sınırlı kalırken, gerekli olan sıkılaşma tedbirleri bireysel kredilerde uygulandı.

10 Bin Lira Borcun Geri Ödemesi 17 Bin Liraya Yakın

Bireysel ihtiyaç kredilerinde artan faizler faturanın vatandaşa kesildiği yorumunu doğurdu. Bankaların son faiz artırımlarıyla ihtiyaç kredi faizleri aylık yaklaşık yüzde 7 oranını gördü.

GCM Yatırım Banner

Böylece 12 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisinde geri ödeme tutarı 16 bin 900 lirayı gördü. Aynı tutarın 24 ay vadeye bölünmesi halinde ise geri ödemede tutar 25 bin lirayı buldu.

Özel bankalar arasında karşılaştırma yapıldığında en yüksek maliyetli kredi veren banka Odeabank oldu. Odeabank’ın ihtiyaç kredilerine uyguladığı aylık faiz oranı yüzde 6,69 oldu.

Kamu bankalarında ise en yüksek faturalandırma aylık yüzde 5,2 faiz oranıyla Halkbank’ta kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın