Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçıya Müjde! Büyük Destek Yolda

Ticaret Bakanlığı yetkilileri ihracatçının destekleneceğine dair açıklamalar yaparken, 2024 yılında tutarın iki katına çıkarılacağı duyuruldu. Detaylar haberde...
İhracatçıya Müjde! Büyük Destek Yolda
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Bursa’da ikincisi düzenlenen ‘İhracatın Finansmanı Buluşmaları’na katıldı. Önemli açıklamalarda bulunan Kılıçkaya, ihracatçıya verilen destek tutarının 2024 yılında artacağına dair sinyal verdi.

Bakanlık olarak bu yılın ilk 10 ayında 8 milyar lirayı hibe destek şeklinde teşvik olarak verdiklerini dile getiren Kılıçkaya, bu tutarın yıl sonuna kadar 10,2 milyar liraya ulaşacağını söyledi.

Ayrıca 2024 yılında bu destek tutarının mal ve hizmet olarak iki katına çıkarılıp 20 milyar liralık bütçe ile ihracatçının destekleneceğini duyurdu. Bu kararın ihracat için önemli bir mesaj olduğunu dile getirdi.

Kılıçkaya, önümüzdeki yıl hedefin toplam ihracat içinde e-ihracatın payını yüzde 10’a yükseltmek olduğunu söyledi.

255 Milyar Dolarlık İhracat Hedefini Yakalayacağız

Ocak-Ekim 2022 döneminde dış satımı 210,1 milyar dolara ulaşan Türkiye’nin, yılı 255 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamış olarak tamamlayacağına vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Kılıçkaya, Ekim 2023 döneminin dış ticaret verilene değinerek şu açıklamada bulundu:

“Türkiye’nin geçen ay 22,9 milyar dolarlık hacimle en yüksek Ekim ihracatını gerçekleştirdik”

İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz ise bu dönemde Türkiye’nin daha fazla ihracata, ihracatçıların da daha fazla finansmana ihtiyacı olduğunu aktardı. İhracatçıların finansmana kesintisiz ve sürdürülebilir şekilde ulaşması için çalışmalarını hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın