Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Duyurdu: İhracat Rekoru Ekim’de Yenilendi

Ekim ayının dış ticaret verilerini açıklayan Ticaret Bakanı Bolat, rekor denemelerinin sürdüğünü ve yılın onuncu ayında yeni bir ihracat rekorunun kırıldığını duyurdu.
Bakan Duyurdu: İhracat Rekoru Ekim’de Yenilendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ekim 2023 döneminin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Bolat, yılın son çeyreğine girişte ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 oranında artış göstererek 22,9 milyar dolara çıktığını paylaştı.

“Tarihin en yüksek Ekim ayı değerine ulaştık” diyen Ticaret Bakanı, pandemi, savaş ve deprem gündemine rağmen ihracatın son hız devam ettiğini söyledi.

Bolat, “Tüm ihracatçılarımızı ve Ticaret Bakanlığımız olarak değerli çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum. 254,2 milyar dolarlık rekor rakamın üzerine çıkmış bulunmaktayız” dedi.

Ekim Dış Ticaret Verileri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Dış Ticaret Açığında Yüzde 15 Oranında Gerileme Var

Ticaret Bakanlığının paylaştığı verilere göre ihracattaki kayda değer artışın yanında ithalatta ise yükseliş yüzde 1,3 ile sınırlı kaldı.

Ekim ayında ithalat 29,6 milyar dolar oldu. Böylece yılın onuncu ayında dış ticaret açığı, yüzde 15 düşerek 6,7 milyar dolar olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Dış ticaret hacmi Ekim’de yüzde 3,9 artışla 52 milyar 468 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Ocak-Ekim 2023 dönemi ele alındığında; ihracat yüzde 0,3 artışla 210 milyar 77 milyon dolar, ithalat yüzde 1,2 yükselişle 304 milyar 27 milyon dolar oldu.

Söz konusu dönemde dış ticaret hacmi yüzde 0,8’lik sınırlı artışla 514 milyar 104 milyon dolar olarak kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eylül ayında dış ticaret açığı düşüşü sürdürmüş, yılın dokuzuncu ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,8 geri çekilme yaşamıştı.

Almanya ve Çin Öne Çıktı

Bakanlık verilerine göre Ekim ayında en fazla ihracat 1 milyar 764 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı. Almanya’yı  1 milyar 322 milyon dolar ile Irak ve 1 milyar 253 milyon dolar ile ABD izledi.

Ekim ayında en fazla ithalat yapılan ülke ise 3 milyar 760 milyon dolar ile Çin oldu. Çin’i 3 milyar 291 milyon dolar ile Rusya ve 2 milyar 606 milyon dolar ile Almanya takip etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.