Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçılar Asgari Ücreti Değerlendirdi: Asıl Sorun Enflasyon

Asgari ücrete yüzde 34’lik bir artış gelirken ihracatçılar enflasyona, maliyetlere ve istihdama dikkat çekti. İşte detaylar;
İhracatçılar Asgari Ücreti Değerlendirdi: Asıl Sorun Enflasyon
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücretle ilgili karar bugün verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2023’ün ikinci yarısında geçerli olacak asgari ücretin yüzde 34 artırıldığını ve 11 bin 402 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. İş dünyasından önemli isimler yeni rakamları değerlendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu, enflasyona dikkat çekerek beklentilerin karşılandığını söyledi. Çalışanların yaşam şartlarını iyileştirmek için yeni rakamın olumlu olduğunu, bu artışın iç piyasada bir hareketlilik sağlayacağını belirtti.

“Üretim Maliyetlerini Etkileyecek”

İstanbul Tekstil ve Ham Maddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, artışı önemli bulduklarını, fakat işverenlerin üretim maliyetlerini kaçınılmaz olarak etkileyeceğini savundu. İşverenlerin artan üretim maliyetleri sonucunda küresel rekabet gücünün dikkate alındığı bir çözüm beklediklerini vurguladı.

Öksüz, deprem bölgesinde tam kapasite çalışamayan işletmelerin bulunduğunun altını çizdi ve bölgede istihdamı yükseltmek için işçilerin ödedikleri vergiden kesintiler yapılmaması gerektiğini tavsiye etti. Çalışan başına 500 TL olan prim desteğinin 1000 TL’ye yükseltilmesinin de rekabetçiliği artıracağını ifade etti.

Taycı’dan Enflasyon ve Asgari Ücret Değerlendirmesi

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, ihracatçılar olarak döviz kurlarında bir yükseliş beklentilerinin olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kur yerinde durup enflasyon yükseldiğinde fiyat tutturmakta zorlandıklarını, maliyetleri tutturamadıklarını paylaştı.

Enflasyonun devam ettiği durumda yapılan zammın etkisinin azalacağını dile getirdi.

“Asıl Sorun Enflasyon”

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca, asıl
Sorunun enflasyon olduğunu vurguladı. Enflasyonun çözülmediği noktada asgari ücret artışlarının geçici süreli memnun edecek bir hamle olduğunu savundu.

“TL Maliyetlerle Zarar Ediyoruz”

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hayri Diler, asgari ücretteki artışla birlikte aynı zamanda enflasyonun dizginlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İhracatçılar olarak kurların uzun süredir aynı kaldığı ortamda artan TL maliyetlerle zarar ettiklerini kaydetti.

Çalışanların alacağı ücretlerle refaha kavuşmasının en büyük temennileri olduğunu, fakat üreticilerin artan TL maliyetlerinin de dikkate alınması gerektiğini bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın