Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İGİAD: Enflasyon, Faiz ve Döviz Artışı Sarmalından Kurtulmalıyız

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Karahan, Türkiye ekonomisinin enflasyon, faiz, döviz kurundaki artış sarmalından kurtulması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde....
İGİAD: Enflasyon, Faiz ve Döviz Artışı Sarmalından Kurtulmalıyız
HABER GİRİŞ

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan enflasyon, faiz, döviz artışı hakkında açıklama yaptı.

İGİAD’ın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada enflasyon rakamlarına değindi. Haziran ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 3,92’ye, yılın ilk 6 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 19,77’ye gerilediğini kaydetti.

Seçim döneminde uygulanan ekonomiyle Mart-Nisan-Mayıs aylarının enflasyon ortalamasının yüzde 1,57 den seçimlerden sonra 2023/Haziran ayında yüzde 3,92 ye yükseldiğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), son açıkladığı faiz kararı hakkında konuşan Karahan, bunun faizlerin tekrardan yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

“Türkiye Ekonomisi Enflasyon, Faiz, Döviz Sarmalından Kurtulmalı”

İGİAD Başkanı Karahan, “Döviz kurundaki artış ile maaşlara gelen zam nedeniyle maliyetlerin yükselmesiyle piyasalarda yapılacak zamlarla tekrar enflasyon artışıyla karşı karşıya geleceğiz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisinin enflasyon, faiz, döviz kurundaki artıştan kaynaklanan bu sarmaldan ve kısır döngüden kurtulması gerektiğini kaydetti.

İşletmelerin bu üçlü bumerangdan korunmak için kendi içinde tedbirlerini almaları gerektiğini bildiren Karahan, sermayelerini güçlendirmeleri, ürün maliyetleri, işletme giderleri, karlılık hesapları ve finansman ihtiyaçlarını çok iyi planlamaları gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın