Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ifo Almanya Ekonomisindeki Daralma Beklentisini Sürdürdü

Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Almanya’nın bu yıl daralacağını belirtti ve Haziran’daki ön tahminleri doğruladı. Detaylar şöyle...
Ifo Almanya Ekonomisindeki Daralma Beklentisini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Ifo Enstitüsü, Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4 oranında daralacağını belirterek, Haziran ayında yayınlanan önceki tahminlerini doğruladı. Ifo’nun tahmin başkanı Timo Wollmershaeuser, “Önceki beklentilerin aksine, toparlanma muhtemelen yılın ikinci yarısında gerçekleşmeyecek” açıklamasında bulundu.

Wollmershaeuser, Ifo’nun yine de 2023 tahminine sadık kaldığını çünkü Almanya istatistik ofisinin yılın ilk çeyreğine ilişkin ekonomik değerlendirmesini GSYH’deki yüzde 0,3’lük önceki tahminden yüzde 0,1’lik düşüş olarak revize ettiğini söyledi.

Ekonomi enstitüsü 2024 yılı için önceki tahminden 0,1 puan daha az olan yüzde 1,4’lük bir genişleme bekliyor. 2025 yılında büyümenin yüzde 1,2 olacağı belirtildi. Bu yılın ikinci yarısında kademeli olarak özel tüketimin toparlanması bekleniyor.

Wollmershaeuser, halkın harcanabilir gelirindeki artışın güçlü kalacağına vurgu yaparak, enflasyon oranlarının yavaş yavaş düşmesiyle satın alma gücünde artış olacağını sözlerine ekledi.

Enflasyonun 2022’deki yüzde 6,9’dan bu yıl yüzde 6,0’a yavaş bir şekilde düşeceği, ardından 2024’te yüzde 2,6’ya ve 2025’te yüzde 1,9’a gerileyeceği tahmin ediliyor. İşsiz sayısının bu yıl 2,59 milyon, gelecek yıl ise 2,58 milyon olacağı tahmin ediliyor. Ifo tahminlerine göre 2025 yılında işsizliğin 2,43 milyon kişiye düşmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Tahmine göre ithalat fiyatlarındaki güçlü artışın bir sonucu olarak 2022’de geçici olarak yüzde 4,2’ye düşen cari işlemler dengesi, 2025 itibarıyla GSYH’nin yüzde 7,1’ine yükselecek. Ifo’nun raporu, Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme rakamlarını takip ediyor.

Eurostat tarafından yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0,5 ile beklenti altı büyüme kaydetti. Tahminler büyümenin yüzde 0,6 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.