Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İflasların Ardından IMF’nin Gözü Kulağı Bankacılık Sektöründe!

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının yankıları piyasalarda hala hissediliyor. IMF yetkilisi konuyu değerlendirdi. İşte detaylar;
İflasların Ardından IMF’nin Gözü Kulağı Bankacılık Sektöründe!
Yorum

Son haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) meydana gelen bankacılık sektöründe iflaslar küresel piyasaları ciddi oranda etkilemişti. Risklerin ve endişelerin biraz olsun azaldığı görülse de yetkililer sektörün ve gelişmelerin yakından takip edileceğini vurguluyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, basın toplantısında konuşarak finansal piyasaları ve sektörü değerlendirdi. Kozack, politika yapıcıların hızlı adımlar attığını, bunların büyük merkez bankalarının ABD dolarının likiditesini artırmaya yönelik eylemleri kapsadığını kaydetti.

Alınan önlemlerin piyasa stresini bir ölçüde hafiflettiğini, bununla birlikte belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiğini vurguladı. Bu kapsamda sürekli teyakkuzda olmak gerektiğinin altını çizdi.

Gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiklerini belirten Kozack, küresel finansal istikrara yönelik olası etkileri değerlendirdiklerini aktardı.

Geçtiğimiz hafta Silicon Valley Bank ve Sigtanutre Bank’ın iflası, küresel piyasalarda büyük bir korkuya neden olmuştu. Söz konusu bankaların iflasından sonra Credit Suisse ana gündem haline gelmişti.

Credit Suisse’den yetkililer her şeyin yolunda olduğunu söylese de bankanın UBS’ye devri, kargaşaya neden olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu