Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İflas Haberi Geldi: Demirören Borçları Almanya’ya Uzandı!

Türkiye’de kredi borçlarıyla tartışma konusu olan Demirören ailesi, Almanya’da da banka borcunu ödemedi. Yurt dışında mahkeme devreye girdi.
İflas Haberi Geldi: Demirören Borçları Almanya’ya Uzandı!
HABER GİRİŞ

Doğan Medya’yı satın almak için 2018 yılında 750 milyon dolarlık kredi çeken ve geri ödeyemediği için çoğu medya kanalını devretmek zorunda kalıp, golf sahalarından İstiklal AVM’ye kadar satış yapan Demirören ailesi yurt dışında da borç batağıyla gündeme geldi.

Demirören ailesi, Almanya’daki gayrimenkul şirketinin 2020 yılında çektiği 240 milyon euro değerindeki krediyi ödeyemedi. Kredi borcu nedeniyle şirket için geçici iflas kararı alındı.

Gazete Duvar’dan Bahadır Özgür’ün aktardığına göre Alman yargısı, Tayfun Demirören’in borçlu şirketin yürüttüğü proje üzerindeki tasarruf hakkını dondurdu.

Böylece şirketle ilgili tüm yetki bir avukata devredildi ve Demirörenler ailesinin projeden daire satmasının önüne geçildi.

Söz konusu projenin 2020 yılında tamamlanacağı sözü verilmiş ancak inşaat aşamasındayken daire satışları yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Satışlar yapılsa da mali imkansızlıklar gerekçe gösterilerek proje faaliyete geçemedi.

Türkiye’de Borcunun Faizi 25 Milyon Dolar

Demirören’in Türkiye’de yıllara yayılan borcu hala daha ödenmedi, herhangi bir yaptırım ise söz konusu olmadı.

Sayıştay raporunda, Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 895 milyon dolarlık kredi borcunun sadece faizinin 25 milyon dolar olduğu kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.