Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA’dan 2023 için Küresel Petrol Talebi Beklentisi! Rekor Seviyeye Çıkacak!

IEA tarafından bugün yayımlanan raporda küresel petrol talebine yönelik beklenti dikkat çekti. Detaylar haberde...
IEA’dan 2023 için Küresel Petrol Talebi Beklentisi! Rekor Seviyeye Çıkacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Ocak 2023 dönemine ilişkin Küresel Petrol Raporu’nu (OMR) yayımladı. Buna göre küresel petrol talebinin 2023’te 101,7 milyon varil ile rekor seviyeye çıkması bekleniyor.

IEA tarafından bugün yayımlanan raporda küresel petrol talebine yönelik tahmin bir önceki tahmine göre günlük 80 bin varıl arttırıldığı ifade edildi.

2023’te dünya petrol arzı büyümesinin, geçen yıl OPEC liderliğindeki 4,7 milyon büyümenin ardından 1 milyona yavaşlayacağı aktarıldı.

OPEC dış ülkelerin günlük petrol üretimi Aralık 2022’de bir önceki aya göre günlük 780 bin varil azaldığı ve 66 milyon 520 bin varil olduğu ifade edildi.

Bu yıl rekor seviyeye çıkması beklenen kazancın yarısının Çin’den geleceği belirtildi. Ayrıca ABD’nin dünyanın önde gelen tedarik artışı kaynağı olarak yer aldığı ve Kanada, Brezilya ve Guyana ile birlikte ikinci yıllık üretim rekoru kıracağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Jet yakıtının 840 bin varil artarak en büyük büyüm kaynağı olmaya devam ettiği ifade edildi.

AB ham ambargosu ve G7 fiyat üst sınırının yürürlüğe girmesinin ardından AB’ye yapılan ham petrol sevkiyatının azalmasıyla Rusya’nın petrol ihracatı Aralık ayında aylık düştüğü açıklandı.

Bu gelişmelerin öncesinde IEA Başkanı Fatih Birol dün Davos Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bugüne kadarki en derin enerji krizinin yaşandığını belirtti. Bu durumdan dolayı yenilenebilir enerjinin büyümesinde itici bir güç olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.