Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: OPEC+’in Üretim Kesintisi Ekonomideki Toparlanma için Tehdit

IEA tarafından paylaşılan son rapor, OPEC+’in almış olduğu petrol üretimi için kesinti kararının ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceğini savunuyor.
IEA: OPEC+’in Üretim Kesintisi Ekonomideki Toparlanma için Tehdit
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC+ üreticilerinin açıkladığı üretim kesintilerinin yılın ikinci yarısında beklenen petrol arz açığını artırma riski taşıdığını açıkladı. Ajans bunun, tüketicilere ve küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğini söyledi.

IEA aylık petrol raporunda, “Temel ihtiyaç maddelerinin şişirilmiş fiyatlarıyla karşı karşıya kalan tüketiciler artık bütçelerini daha da ince bir şekilde dağıtmak zorunda kalacaklar” ifadelerine yer verdi. Bunun, ekonomik toparlanma ve büyüme için kötü bir alamet olduğu belirtildi.

Petrol Arzının Düşmesi Bekleniyor

IEA, küresel petrol arzının, Mart ayından itibaren OPEC+ dışından günde 1 milyon varillik üretim artışı beklentisine karşın, üreticiler blokundan günde 1,4 milyon varillik bir düşüş beklentisini gerekçe göstererek, yıl sonuna kadar günde 400.000 varil düşmesini beklediğini açıkladı.

Açıklamada, artan küresel petrol stoklarının OPEC+ kararını etkilemiş olabileceğini kaydedildi ve OECD endüstri stoklarının Ocak ayında 2,83 milyar varil ile Temmuz 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekildi.

IEA tarafından temsil edilen tüketici ülkeler, daralan arzın fiyatları yukarı çektiğini ve bir durgunluğu tehdit edebileceğini savunurken, OPEC+, petrolünün değerini düşüren piyasa oynaklığı ve enflasyondan batılı ülkelerin sıkılaştırma politikalarını sorumlu tutuyor.

GCM Yatırım Banner

IEA, Avrupa Birliği’nin deniz yoluyla ithalat yasağına ve ABD’nin öncülük ettiği bir fiyat tavanı yaptırım politikasına rağmen, Mart ayındaki Rus petrol ihracatının, güçlü petrol ürünü akışları nedeniyle Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştığını bildirdi.

OPEC+ ittifakı Nisan ayının başında sürpriz bir karar alarak, Mayıs ayından itibaren günlük 772 bin varillik bir üretim kesintisi yapacağını duyurdu. Bu karar petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketi beraberinde getirdi. Brent petrol haftanın son işlem gününde 86 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.