Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA/Birol: Petrol Piyasasında Ana Belirsizlik Çin

IEA Başkanı Birol, OPEC+ üretim kesintisi kararının petrol piyasalarında yılın ikinci yarısında beklenen dengesizliği artıracağına işaret etti. Detaylar haberde;
IEA/Birol: Petrol Piyasasında Ana Belirsizlik Çin
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı Rusya dahil bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararını değerlendirdi. Kararın, petrol piyasalarında yılın ikinci yarısında beklenen dengesizliği artıracağına işaret etti.

OPEC+ grubunun dün gerçekleştirdiği 35’inci OPEC ve OPEC + Bakanlar Toplantısı’ndan çıkan üretim kesintisi kararını değerlendiren Birol, kararın petrol fiyatlarındaki artış olasılığını da yükselttiğine dikkat çekti.

İstanbul’da düzenlenen IATA 79. Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Büyük Resim” başlıklı oturumda konuşan Birol şöyle bildirdi;

“Söz konusu toplantı öncesinde bile, bu yılın ikinci yarısında piyasalarda bir daralma yaşanacağını ve bunun da petrol fiyatlarında artışa neden olabileceğini düşünüyorduk. Dünkü kararla bu olasılığın çok daha fazla arttığını düşünüyorum.”

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde Çin’deki ekonomik büyümenin küresel petrol piyasalarındaki etkisine dikkati çeken Birol, “Bu yıl küresel petrol talebi günlük yaklaşık 2 milyon varil artacak ve bu artışın yüzde 60’ı yalnızca Çin’den gelecek.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Çin ekonomisinin beklenti olan yüzde 5 büyümeden fazla büyüme kaydederse talebin artacağına işaret etti. Beklentilerin aksine ülkedeki büyümenin düşmesi durumunda ise talep artışının zayıflayacağını belirtti.

“Yani Çin, küresel petrol piyasalarındaki ana belirsizlik.” değerlendirmesinde bulunan Birol, Covid-19 salgınının ardından küresel petrol arzındaki güçlü toparlanma sebebiyle petrol piyasalarında yılın ikinci yarısında arz-talep dengesizliği beklendiğini kaydetti.

Birol, OPEC+ grubunun söz konusu kararının ise fiyatları daha da yukarı çekebilecek başka bir faktör olduğuna dikkat çekti.

Küresel ekonominin büyümeyi sürdürebilmesi için petrol piyasalarındaki tüm aktörlerin doğru adım atması gerektiğinin altını çizdi. Birol açıklamasında, “Hindistan gibi gelişmekte olan, Afrika ülkeleri gibi petrol ithal eden ülkeler yüksek petrol fiyatlarından en çok zarar görecek ülkeler olacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.