Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddiaların Arkası Kesilmiyor! Şimşek Hakkında Bir Söylenti Daha

Bir kulis bilgisine göre Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in teklif götürdüğü üç isim bazı tereddütlerden dolayı görevi kabul etmedi.
İddiaların Arkası Kesilmiyor! Şimşek Hakkında Bir Söylenti Daha
HABER GİRİŞ

28 Mayıs’la birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılı başlarken, en radikal değişim ekonomi yönetiminde yapıldı. Seçimden önce birkaç kez adı geçen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görmek istediği Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve getirildi.

Ancak içinde bulunduğumuz zorlu koşullar nedeniyle Şimşek’in omzundaki yükün bir hayli ağır ve işinin çok güç olduğunu söylemek mümkün.

Şimşek hakkında kulis bilgilerinin ardı arkası kesilmezken, Karar gazetesi yazarı Taha Akyol’dan da bir iddia geldi. Akyol’un yazısına göre “Ekonomik durum, zannettiğimden kötü.” diyen Şimşek, atamalar konusunda sıkıntı yaşıyor.

Görev teklif ettiği tecrübeli ve yetkin üç isimin görev kabul etmediğini söyleyen Akyol, bunlardan birinin bakan yardımcılığı görevi, diğer ikisinin ise üst düzey kurum yöneticiliği olduğunu belirtti.

Şimşek’in Yetki Alanı Hakkında Tereddüt Yaşanıyor

Akyol yazısında, tekliflerin kabul edilmemesinin altında yatan sebebin mesuliyet almaktan çekinmek olmadığını, asıl sebebin Şimşek’in yetki alanı ve görev süresine yönelik var olan tereddütler olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, görevi teslim aldığı ilk gün rasyonel zemin vurgusu yaparak, ortodoks politikalara geçişin sinyalini vermişti. Açıklamaları piyasada olumlu karşılanırken, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri de bu mesajlar destekledi.

Erdoğan, kendisi her ne kadar düşük faizden yana olsa da artık bazı şeyleri kabullendiklerini ve işi Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a bıraktıklarını söyledi.

Piyasaların umut bağladığı Şimşek cephesinde gelişmeleri anbean takip etmeye ve sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bugün ise bankacılarla yapacağı toplantı sonrası vereceği açıklamaları yakından izliyor olacağız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.