Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddialar Yalan Çıktı! Emeklinin Hayali Suya Düştü

Medyada yer alan “Tüm emekli maaşları değişiyor” başlıklı habere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Detaylar haberde...
İddialar Yalan Çıktı! Emeklinin Hayali Suya Düştü
HABER GİRİŞ

Türkiye’de emeklisi, asgari ücretlisi ve memuru maaşlarına gelecek zammı bekliyor. Özellikle en düşük emekli maaşı ile geçimini sağlayan vatandaş müjdeli bir haber bekliyor. Hal böyle olunca bazı medya kuruluşlarında yer alan “Tüm emekli maaşları değişiyor” başlıklı haberde yer alan iddialar vatandaşı umutlandırdı. Fakat bugün söz konusu habere yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Bazı basın ve medya kuruluşlarında tüm emeklilerin maaşlarının değişeceğine dair haber yer aldı. Söz konusu haberlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yeni bir intibak düzenlemesine gidileceğini söylediği iddia edildi.

İddialar hakkında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bakan Işıkhan’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmeleri sırasında, emekli aylıklarına uygulanan normal artışlara ilave olarak bugüne kadar emekli aylık miktarlarında yapılan iyileştirmelere yönelik yasal düzenlemelere değindiğini bildirdi.

Bakan Işıkhan’ın konuşmasında 2000 yılından önce emekli olanların aylıklarına intibak düzenlemesi yapılarak iyileştirme sağlandığını belirtmişti. Bu bağlamda yeni bir intibak düzenlemesine gidileceği hususuna yer verilmediği aktarıldı.

Dolayısıyla, söz konusu haberde konuya ilişkin çalışma yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Emekli maaşlarının yeni yılda ne kadar yükseleceği merak edilirken bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile memur ve emeklinin alacağı fark belli oldu.

Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri dört aylık dönemde yüzde 29.41 oranında enflasyon farkı alacak.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.