Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İBB’nin Zam İmtihanı: Onay Çıkmadı

Ankara’nın su indiriminde yaşadığı ihtilaf, İstanbul’da ulaşım zammında görüldü. Ankara’dan sonra İstanbul da zam engeliyle karşılaştı. Detaylar haberde;
İBB’nin Zam İmtihanı: Onay Çıkmadı
HABER GİRİŞ

İstanbul ve Ankara’nın zam imtihanı bitmiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) su indirimi ile yaşadığı olayın başka bir boyutu, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında yaşandı. Toplantıda, maliyet artışları gerekçe gösterilerek İstanbul’daki ulaşım ücretlerine zam yapılması teklif edildi. Ancak bu telif kabul görmedi.

UKOME toplantısında, toplu ulaşım ücret tarifelerine yüzde 24,79 oranında zam yapılarak tekrar düzenlenmesi teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

Deniz ulaşımına ise düzenleme yapıldı. Deniz taşımacılık deniz ulaşımında tek bilet ücreti yerine mil bazlı hesaplama yapılacak.

Buna göre mesafe arttıkça yeni ücret tarifesi belirlenecek. 1 milden sonra her mil başı ücrete 1 lira ekleme yapılacak.

İstanbulkart ile yapılan aktarmalarda, mevcut aktarma ücretlerinin yarısı alınacak. 5 mil sonrası ise ücretler sabitlenecek. Teklif sonrası 7.99 lira olan mevcut ücret 8.91 liraya, 8.76 olan mevcut ücret 10.84 liraya yükselecek.

GCM Yatırım Banner

Ankara Su İndiriminde İhtilaf Yaşamıştı

Ankara’da artan maliyetlere rağmen Belediye Meclisi’nden indirim kararı çıkmıştı. ABB Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ) mevcut durumda maliyetin yarısına üretimde bulunduğunu açıklamıştı.

Su tarifelerinde ek olarak yüzde 50 indirim kararı alınmasının yasa dışı olduğunu duyurmuştu. Söz konusu karar, mahkemeye taşınmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.