Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IAOM: Buğday Fiyatındaki Artış Piyasa Beklentisini Karşıladı

IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy, açıklanan taban alım fiyatları ve 1000 liralık desteğinin piyasa beklentisini karşıladığına işaret etti. Detaylar haberde;
IAOM: Buğday Fiyatındaki Artış Piyasa Beklentisini Karşıladı
HABER GİRİŞ

Kabine toplantısının ardından dün konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buğday ve arpa alım fiyatlarının belirlendiğini açıklamıştı. Uluslararası Un Sanayicileri Ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, açıklanan buğday fiyatlarını değerlendirdi.

Buğday taban alım fiyatları ve 1000 liralık desteğin piyasa beklentisini karşıladığını savunan Ulusoy, geçen seneye oranla fiyatların yaklaşık yüzde 30 civarında artığını söyledi.

Erdoğan, buğday ve arpa alım fiyatlarının ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpa da ise 7 bin lira olarak kararlaştırıldığını duyurmuştu. Söz konusu fiyatlara ek olarak çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilere buğday başına bin lira, arpa içinse 500 lira verileceğini bildirmişti.

Fiyat Artışları Maliyetleri Karşıladı

Yapılan artışların maliyetleri karşıladığını aktaran Ulusoy, çiftçinin geçen seneye kıyasla bu yıl daha fazla verim beklediği için eline geçecek paranın yüksek olduğunu paylaştı. Çiftçinin toplam gelirinin geçen seneye göre yüksek olacağından çiftçinin beklentisine uygun olduğunu ifade etti.

Erdoğan duyurusunda üreticilerin eline ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira arpa da ise 7 bin 500 lira geçtiğine işaret etmişti.

GCM Yatırım Banner

Alım fiyatlarının yüksek olması ve prim desteğinin ekim alanlarında artışı sağlayacağını aktaran Ulusoy, “Özellikle bu 1000 liralık prim, geçen yıl sadece Toprak Mahsulleri Ofisi’ne teslim edilen ürünlere uygulanmıştı.” dedi.

Rakamın toplamda 6,5 milyon tonluk bir alımı kapsadığını dile getirerek, bu sene verilen primin tüm satışlara uygulanmasının çiftçi için geçen seneye oranla önemli bir avantaj olduğunu kaydetti.

Tarım ürünlerinde yüzde 20,4’lük bir ihracat artışının gözlemlendiğini dile getirerek, sektör olarak ülkedeki toplam ihracatta sağlanan yüzde 14,4’lük yükselişte artış yaşandığını iletti.

Eren Günhan Ulusoy, “Un ihracatında 8 yıldır süregelen bir dünya liderlik konumunu koruyoruz. Geçen senenin mayıs ayına kıyasladığımızda değer bazında yüzde 27’lik, miktar bazında da yüzde 35’lik bir artış elde edildi.” ifadelerini kullandı.

Un İhracatı Geçen Seneye Kıyasla Yükseldi

Un ihracatında 2023’te yıllık olarak geçen seneye kıyasla yüzde 12’lik artış sağlandığını dile getirerek, özellikle sektör nezdinde Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle fiyat değişimleri yaşanmasının ihracat tutar hedefinin belirlenmesini engellediğini kaydetti.

Ulusoy açıklamasında, “Geçen sene 19,7 milyon tonluk bir hasat söz konusuydu. Bu sene bu rakamın 20 milyon tonu geçebileceğimizi düşünüyoruz. Ham maddenin ülke içerisinde daha fazla miktarda üretiliyor olması da un ihracatında sanayicilerimize avantaj sağlayacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.