Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday Fiyatları Ukrayna Baraj Saldırısı Sonrası Yükseldi

Buğday fiyatları Rus kuvvetlerin Ukrayna’daki bir barajı vurması ve bazı bölgelerdeki kurak havanın etkisiyle yükseldi.
Buğday Fiyatları Ukrayna Baraj Saldırısı Sonrası Yükseldi
HABER GİRİŞ

Rusya ordusu bugün sabah saatlerinde Ukrayna’daki bir baraja saldırı düzenledi ve bu durum tahıl kaynakları için tehdit oluşturan bir sele neden oldu. Diğer yandan Avustralya 2023-2024 döneminde üretim tahminlerini düşürdü ve Çin’de mahsülleri olumsuz etkileyen aşırı yağmurlar yaşandı.

Buğday fiyatlarında bu gelişmeler sonrasında yüzde 3’e yakın günlük yükseliş yaşandı. Bu fiyatlarda beşinci gün üst üste yükselişi temsil ediyor. Buğday vadeli fiyatları bu yükseliş ile 6,41 dolara çıktı.

Buğday fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Singapur merkezli bir tüccar, mahsul yeni ekildiği için biraz erken olmasına rağmen ABD’deki kuraklığın mısır ve soya fasulyesi fiyatlarını yükselttiğini belirterek, piyasanın bir miktar hava durumu primi oluşturduğunu söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yayınlanan haftalık mahsul ilerleme raporunda, ABD mısır mahsulünün yüzde 64’ünü iyiden mükemmele kadar iyi durumda, bir hafta öncesine göre yüzde 5 puan düşüşle derecelendirdi.

Çin’in buğday mahsulü, hasattan hemen önce aşırı yağmurlardan etkilendi ve bu da mahsulün yaygın şekilde düşmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan Avustralya’da Kasım ayında başlayacak olan buğday hasadında yüzde 34’e varan düşüş bekleniyor. Avustralya dünyanın en büyük ikinci buğday tedarikçisi olarak biliniyor. Listenin ilk sırasında ise Çin bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın