Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hyundai Araçların Stratejik Bir Noktası için “Hava Yastığı Patenti” Aldı!

Hyundai, günümüz araçlarının artan güvenlik paketlerine bir öğe daha ekledi. Ve hayat kurtarıcı! İşte haberin detayları...
Hyundai Araçların Stratejik Bir Noktası için “Hava Yastığı Patenti” Aldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hava yastıklarının tarihi arabalar kadar eskiye zamanlara dayanmaz. Günümüz araçlarında can kurtaran simidi olarak görev yapan airbaglerin ilk patenti 1951 yılında Alman Walter Linderer tarafından alınmıştır. Aslında aynı yıl içersinde Amerikalı John Hedrik‘de hava yastıklarına yönelik bir patent almıştır. Yanılmıyorsam patent süreleri arası 3 ay gibi bir zaman. Yüksek hava basıncıyla açılmaya çalışılan hava yastıkları, azot gazının müthiş şişirme gücüne dayalı olarak patlıyor.

İlk kullanım yeri araç tarihinin sağlam yüzü olarak gördüğümüz Mercedes W116 kasalarda kullanılmaya başlanmıştı. Önemi son yıllarda daha çok farkedilen airbagler, şu anda neredeyse otomobillerimizin her noktasına koyulabilmekte. Ön sürücü – yolcu, perde, yan, arka derken Toyota bunlara bir ek getirerek Avensis modelinde ilk diz hava yastığını sunmuştu. Onun üzerine Porsche A sütün ve Mercedes ile Volvo’da yayalar için hava yastığı geliştirmeye başlamışlardı.

Olaya daha farklı bir noktadan bakan Hyundai,
tavan sunroof mekanizmasına yönelik airbag geliştirdi.

Hyundai Tavan Hava Yastığı

Mantıklı düşündüğümüzde kaza anında taklaya sürekli meyilli olan araçlarımızın tavan kısmından bizleri koruyacak hiç öğeye sahip değil.

Belli derecelerde kapı içi çelik barlarla beraber ön ve yan kısımdan bizleri koruyacak bir şeyler var. Bu yüzden Hyundai, güvenlik açısından ve airbag devamı için güzel yerden konuya devam etmiş.

GCM Yatırım Banner
Yeni tavan hava yastığı patenti aynı zamanda panaromik cam tavanları da kapsıyor.

Hyundai Devrilme Anında Açılan Airbag

Sizde bilirsiniz ki Japon Toyota bir süre, hatta yine devam etmek suretiyle arabalarına cam tavan ve sonroofları koymayı red etmişti. Sebebi ise Japon temsilcinin güvenli olmadığını savunmasıdır.

Tabi sonradan gelişen cam içeriklerinin biraz daha sağlam olduğuna kanaat getirdiğinden beri yavaş yavaş opsiyon listelerine ekledi.

Mantıklı düşündüğümüzde takla halinde kırılacak cam parçalarından korunmak için herhangi bir engelleyici öğe yok.

Hyundai Yeni Hava Yastığı Patenti

Daha doğrusu takla anında asfalt yüzeyle tavan arasında bizi koruyan hiç bir şey yok desek daha doğru olur. Hyundai’nin mühendislik ve zeka örneği tavan hava yastığı, kaza anında 0.08 milisaniye içerisinde komple cam yüzeyi kaplıyor. Sanırım araç devrilme pozisyonuna geçtiği anda sensörlerin denge bozukluğunu anlayarak tavan hava yastığını patlatmakla bu süreç gelişiyor. Düşünce yönünden Hyundai son zamanlardaki en faydalı güvenlik gelişiminde bulundu.

İlginizi Çekebilir :

Hyundai'den Araçta Unutulan Çocuk ve Hayvanlara Hayat Kurtarıcı Teknoloji!
Hyundai’den Araçta Unutulan Çocuk ve Hayvanlara Hayat Kurtarıcı Teknoloji!

Bu arada konumuz tavan hava yastığı olunca aklıma birden üzerine direk devrilen Audi A3 sürücüsü aklıma geldi. A3’ün üzerine düşen elektrik direği otomobilin tavanına düşüyor ve cam yüzeyi bütün halde komple fırlatıyor. Peki böyle bir durum olursa ne gibi sonuçları olur? Hyundai, belki cam tavan malzemesini daha sağlam olacak şekilde montajını yapıyordur veya yapacaktır!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın