Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saldırılardan Sonra Hürmüz Boğazı’nı Kullanan Gemilerin Sigorta Bedelleri 10 Kat Arttı

Dünyanın en büyük petrol taşımacılığının yapıldığı Hürmüz Boğazı’nda meydana gelen tanker saldırıları, son iki ayda buradan geçen gemilerin sigorta maliyetlerinin 10 kat artmasına sebep oldu.
Saldırılardan Sonra Hürmüz Boğazı’nı Kullanan Gemilerin Sigorta Bedelleri 10 Kat Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ile İran arasında yaşanan gerginlik, geçtiğimiz aylarda çok daha farklı bir boyut kazanmıştı. Orta Doğu’da artan tansiyon, dünyanın en büyük petrol taşımacılığının yapıldığı Hürmüz Boğazı’nda art arda saldırıların meydana gelmesine sebep oldu.

ABD saldırılardan İran’ı sorumlu tuttu fakat bu suçlama karşı tarafça kabul edilmedi. Mayıs ayından bu yana meydana gelen saldırıların ardından Hürmüz Boğazı’ndan geçmek daha tehlikeli bir hal alırken, petrol sevkiyatını bu hat üzerinden yapmak zorunda kalan gemilerin sigorta bedellerinde 10 kat artış oldu.

Küresel açıdan çok önemli olan Hürmüz Boğazı’ndan geçişlerin maliyetleri, yapılan tanker saldırılarının ardından ciddi oranda yükseldi.

Gemi Sigortaları ArttıArdmore Shipping adındaki Amerikan gemicilik şirketinin üst düzey yöneticisi Anthony Gurnee, yapılan tehditleri çok ciddiye aldıklarını, gemilerin Hürmüz’den geçerken yüksek riskli bölgelere girerken yapılan tüm sigortaları yaptırdığını anlattı. Yaşanan saldırılardan sonra son iki ayda tankerlere ödenen sigorta bedellerinin 10 kata kadar yükseldiğini dile getirdi.

Hürmüz Boğazı’ndan geçen yıl günlük ortalama 21 milyon varil petrol sevkiyatı yapıldı. Yani deniz yoluyla yapılan taşımacılığın üçte birisi bu kanal üzerinden sağlanıyor. Hal böyle olunca yapılan saldırılar, petrol taşıyan tankerleri üst düzeyde tedbir almak zorunda bırakıyor.

Japon Nikkei Asian Review tarafından hazırlanan raporda, 13 Haziran itibarıyla gemilere uygulanan ek ücretin %0,025’ten %0,25’e çıkarıldığı bildirildi.

Hürmüz SaldırılarıAsya, Amerika, Asya ve Orta Doğu olmak üzere tüm ülkelerin taşımacılıkta kullandığı Hürmüz, Basra ile Umman körfezleri arasında yer alıyor. On yıllardır da burada çeşitli sebeplerle gerilim yaşanıyor. Elde edilen bilgilere göre bu güzergahtan; 2016 yılında 18,5 milyon, 2017’de 17,2 milyon varil ve 2018 yılının ilk yarısında 17,4 milyon petrol taşındı. Bunların yanında dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını yapan Katar da taşımacılık için bu hattı kullanıyor.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yürürlükte olan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini duyurmuştu. Hemen ardından devreye sokulan yaptırımların birincisi geçen yıl Ağustos ayında, ikincisi Kasım’da uygulanmaya başlamıştı. O tarihten bu yana da iki ülke arasındaki gerilim artarak tırmandı. Yaşanan gerginlik enerji piyasasına yansırken, petrol fiyatlarında sert dalgalanmalar gözlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın