Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hunt İngiltere Enflasyonunu Yorumladı: Plana Bağlı Kalınmalı

İngiltere Maliye Bakanı Hunt, fiyatların hala çok hızlı yükseldiğine işaret ederek enflasyonu düşürme planına bağlı kalınması gerektiğini bildirdi.
Hunt İngiltere Enflasyonunu Yorumladı: Plana Bağlı Kalınmalı
HABER GİRİŞ

İngiltere enflasyonunun bugün beklentilerin altında artmasının ardından İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkedeki Haziran ayı enflasyonunu değerlendiren Hunt, enflasyonu düşürme planına bağlı kalınması gerektiğine işaret etti.

Hunt açıklamasında, “Enflasyona karşı savaşı kazanabiliriz ancak fiyatlar hala çok hızlı yükseliyor. Bu yüzden hedefe ulaşana kadar plana bağlı kalmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilerde Haziran ayında enflasyon artışı yıllık bazda yüzde 7,9 olarak kaydedildi.

Açıklanan enflasyon rakamlarına işaret eden Hunt, hükümet ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) zor kararlar almaya hazır olmasıyla enflasyona karşı savaşı kazanabileceklerini belirtti.

İngiltere’deki fiyatların hala çok hızlı yükseldiğine dikkat çekerek, bu sebepten enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2’ye düşene kadar plana bağlı kalınması gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

ING Think: BoE 25 Baz Puan Faiz Artıracak

Anadolu Ajansı haberinde ING Think’ten yapılan açıklamaya da yer verdi. ING Think, bugünkü enflasyon verileri sonrasında BoE’nin Ağustos toplantısında politika faizini 50 baz puan yerine 25 baz puan artırabileceğini öngördü.

Enflasyonun Mayıs’ta yüzde 8,7 ile yapışkan kalmasının ardından BoE, 50 baz puan artışa giderek politika faizini yüzde 4,5’den yüzde 5’e çıkarmıştı.

Merkezi Londra’da bulunan araştırma kuruluşu Resolution Foundation’a göreyse bugünkü enflasyon verileri ardından faiz oranlarının daha fazla artırılması ve uzun süre yüksek seviyede tutulması gerektiği yönündeki baskılar hafifledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.