Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümetlere Uyarı: Yapay Zekaya Yönelin

Yapay zekanın risk ve avantajları beraberinde getireceğine ilişkin tartışmalara yenisi eklendi. Ülkelerin alacağı pozisyona dair dikkat çeken bir çıkış geldi.
Hükümetlere Uyarı: Yapay Zekaya Yönelin
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’in, yapay zekayı geleceğin en büyük yatırımlarından olarak görmesi sonrası yapay zeka araştırmacılarından da benzer bir teori geldi. Araştırmacılar, ülkelerin güvenlik sistemlerine siber alanı da dahil etmesi ve bunun için yapay zekadan faydalanması gerektiği görüşünü paylaştı.

Yapay zeka araştırmacılarının paylaştığı mektupta, hükümetlerin yapay zeka araştırma ve geliştirme fonlarına ağırlık vermesi gerektiği savunuldu.

Yapay zekasının olası risklerine ilişkin geliştirilmiş bir geniş tabanlı düzenlemenin yokluğuna dikkat çekilen notta, yasa yapıcıların konunun üzerine eğilmediği ve bu konuda konsensüsün sağlanamadığı belirtildi. Bu nedenlerde de Avrupa Birliği’nin (AB) mevzuat hazırlayamadığına işaret edildi.


Yapay zeka alanının ünlü isimlerinden Yoshua Bengio, “Son teknoloji ürünü yapay zeka modelleri, demokratik gözetim olmadan gelişmelerine izin vermeyecek kadar güçlü ve önemli” çıkışında bulundu.

Yapay zeka sisteminin alınacak olası önlemlerden çok daha hızlı ilerlediği uyarısını yapan Bengio, yapay zeka güvenliğine yapılacak yatırımlara hız verilmesi gerektiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.