Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Yapay Zeka Geleceğin En Büyük Yatırımlarından Olacak

ABD’li yatırım bankası tarafından paylaşılan son rapora göre yapay zeka gelecek on yılın en büyük yatırımlarından biri olma potansiyelini taşıyor.
Morgan Stanley: Yapay Zeka Geleceğin En Büyük Yatırımlarından Olacak
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, yapay zeka ve beraberindeki teknolojinin endüstriler arasında dönüşüm yaratacağını açıkladı. Banka yapay zekanın gelecek 10 yıl içinde en önemli yatırım temalarından biri olacağını söyledi.

Morgan Stanley, sektördeki son zamanlardaki performansın yapım aşamasında olan bir balonu temsil edip edemeyeceğini inceledi ve yapay zeka endeksi performansının, tarihsel zirve öncesi balon getirileri modeline uymadığı sonucuna vardı. Seküler bir yatırım teması, piyasa döngülerine bağlı olmayan uzun vadeli bir eğilimdir.

Bankanın analistleri mevcut yapay zeka boğa koşusunun zirve tarihini bilmeden, üretken yapay zeka destekli pazar rallisinin ChatGPT’nin lansmanıyla başladığını ve bu nedenle mevcut ralliyi Aralık ayından itibaren ölçtüklerini söyledi.

Notta, tipik yatırım balonlarının zirveden önceki üç yıl içinde ortalama yüzde 154 ve ortalama olarak yüzde 217’lik bir toparlanma eğiliminde olduğu belirtildi.

Nvidia (NVDA) gibi AI kazananları yılbaşından bu yana yüzde 200’ün üzerinde kazanç elde ederken, daha geniş AI endeksleri yalnızca yaklaşık yüzde 50 arttı ve henüz 2021’deki en yüksek seviyelerin üzerine çıkamadı.

GCM Yatırım Banner

Bir diğer yatırım bankası olan Goldman Sachs, yapay zekanın benimsenmesinin 2025 ile 2030 yılları arasında ABD ekonomisi üzerinde büyük olasılıkla anlamlı bir etkiye sahip olmaya başlayacağını tahmin ediyor. Banka ayrıca yapay zeka teknolojisi yardımıyla S&P 500’ün yatırımcıya daha fazla kazandırabileceğini öne sürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın