Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümet Kanadından Önce CHP Asgari Ücret Hesabını Paylaştı

Asgari ücrette yeni rakamın ne olacağı merak yaratırken, CHP yaptığı araştırmalardan elde ettiği sonucu paylaştı. Detaylı bilgi haberde;
Hükümet Kanadından Önce CHP Asgari Ücret Hesabını Paylaştı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaş yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken siyasilerin talepleri gelmeye devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısında da rakamın masaya gelmediğinin açıklanmasının ardından kafalardaki soru işaretleri arttı.

Mali sıkılaşmaya önem veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 16 bin lira sınırının üzerine göz kırpmadığı öğrenilirken, ana muhalefet tarafından 19 bin liralık öneri geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yazılı açıklamasında asgari ücret beklentilerini paylaştı.

Yaptıkları çalışmada öncelikle yılda bir kere maaş zammı kararının ülke gerçeğiyle uyuşmadığı sonucuna vardıklarını belirterek, bu ay belirlenecek ve Ocak’tan itibaren geçerli olacak asgari ücretin 6 ay bile dayanamayacağını söyledi.

Asgari ücret için 2024’te de ara zam yapılması talebinde bulunarak, “Bu nedenle geçen yıl olduğu gibi asgari ücretin 6 aylık periyotlar halinde belirlenmesi en doğru yol olacaktır” dedi.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret En Az Net 19 Bin 372 TL Olmalı

Asgari ücrete ilişkin yürüttükleri çalışmada resmi rakamları baz aldıklarını söyleyen Ağbaba, “Son 2 ayda hükümetin kasıtlı olarak enflasyon verilerini düşük göstermeye çabaladığının da farkındayız” dedi.

Buna rağmen Aralık enflasyonunun aylık artışının yüzde 3’ten aşağı gelmeyeceğini belirterek, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisini de hesaba kattıklarında asgari ücretin en az net 19 bin 372 lira olması gerektiğini ifade etti.

CHP Milletvekili, “Hükümet tarafından bu rakamların altında yapılacak olan herhangi bir teklif, asgari ücretlinin kayıplarını telafi edemez. Yıllık bazda açıklanacak bir asgari ücret enflasyonist ortamda hızla eriyeceği için ülke gerçekliklerine uymamaktadır” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.