Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Türkiye için Faiz Beklentisini Yükseltti

HSBC, Türkiye hakkında hazırladığı raporda birçok olumlu gelişmeye değinse de risklerin ve çözümü zor sorunların devam ettiğine dikkat çekti.
HSBC Türkiye için Faiz Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 21 Eylül’de açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Ekonomistlerden en düşük tahmin 250, en yüksek 600 baz puan artırılması yönünde olurken, medyan beklenti 500 baz puanlık artış olmasında yoğunlaştı.

Merkez Bankası’nın kritik kararından önce HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner, Türkiye hakkında bir rapor hazırladı. Buna göre yıl sonu faiz tahmini yukarı yönde revize edildi.

Kurum raporuna göre yıl sonu politika faiz tahmini yüzde 30’dan yüzde 32,5’e çıkarıldı. Türkiye’nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiği belirtilen raporda, TCMB’nin yeni kurduğu ekibin para ve makro ihtiyati politikaları sıkılaştırdığı ve daha önce uygulamaya konulan bazı düzenleyici tedbirleri gevşetmeye başladığı belirtildi.

Şubat ayında yaşanan depremlerin etkisine değinilerek, hükümetin ülkenin yeniden inşasını finanse etmek için katma değer, özel tüketim, gelir ve kurumlar vergisi oranlarında artış yaptığı kaydedildi.

Yeni ekonomi yönetiminin her fırsatta politika yapımının ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı hale geleceğini vurguladığı yönündeki yaklaşımlarına da dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için Riskler Devam Ediyor

2023 yılı ekonomik büyüme beklentisini yüzde 4,4 olarak koruyan ekonomistler, 2024 yılı beklentisini yüzde 4,1’den yüzde 3’e düşürdü.

Tüm olumlu gelişmelere rağmen risklerin devam ettiğinin altı çizilirken Türkiye’deki en büyük dengesizliklerin enflasyon, Merkez Bankası rezervi, döviz kaldıracı ve döviz arzı olduğu, bunların da çözümü zor konular olduğu belirtildi.

2023 yılı için daha sınırlı düzeyde bütçe açığı bekleyen banka, 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde harcamaların yeniden artacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.