Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HSBC Dolar Tahmininde “U” Dönüş Yaptı

HSBC stratejistleri, küresel ekonomideki yavaşlığı gerekçe göstererek, ABD dolarının önümüzdeki yıl güçleneceğini öngörüyor.
HSBC Dolar Tahmininde “U” Dönüş Yaptı
Yorum

HSBC Holdings, ABD doları için geçtiğimiz aylarda yaptığı tahminden U dönüş gerçekleştirerek beklentisini revize etti. Kurum stratejistleri tarafından hazırlanan raporda, dünyanın rezerv para birimi olan doların, 2024 yılında daha da güçleneceği belirtildi.

Bu tahminin gerekçesi ise zayıf küresel ekonomik beklentiler olarak açıklandı. Avrupa ve Çin’de ekonomik büyümede duraksama olmasının risk duyarlılığını artırdığı söyleyen raporda, oluşan baskı nedeniyle ABD ekonomisine bağlı varlıklara olan talebin artması ve doların değer kazanması gerektiği söylendi.

“Kral dolar zaten bir geri dönüş yapıyor ama saltanatı daha uzun sürebilir.” ifadesine yer veren stratejistler, parasal sıkılaştırmanın etkisi görülmeye başladıkça küresel büyüme görünümündeki duraksamanın konjonktür karşıtı dolara daha fazla fayda sağlayacağını söyledi.

Yapılan tahminlere göre küresel görünüm daha kötüye gitse bile ABD ekonomisi genel görünüme kıyasla nispeten daha çekici olacak. Ve bunun da doların, FED’in herhangi bir politika gevşeme döngüsüne dayanabileceği anlamına geldiği kaydedildi.

HSBC, daha önce yaptığı tahminde 2024 yılının ilk çeyreğinde Euro/Dolar paritesinin 1,15’ten 1,03’e düşeceğini öngörmüştü. Yen için yapılan tahminde ise 148’den 132’ye düşüş olabileceği açıklanmıştı.

Son yayımlanan notta, dolar için daha fazla yükseliş olabileceği beklentisi aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%