Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Çin Ekonomisi için Büyüme Tahminini Düşürdü

Çin'de zayıf kalan emlak sektörü ve iş görünümü sebebiyle HSBC, ülke ekonomisine ilişkin büyüme tahminini düşürdü. Detaylar haberin içerisinde;
HSBC Çin Ekonomisi için Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’de yaşanan emlak sektöründeki sıkıntı, ülkenin 2023 yılı büyüme beklentilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, Çin’e ilişkin bu seneki ekonomik büyüme tahminini güncelledi.

Banka, ülkedeki emlak sektöründen kaynaklanan baskıyı gerekçe göstererek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminini yüzde 6,3’den yüzde 5,3’e indirdi. Çin ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,3’ revize eden banka, ülkede iş ve hanehalkının güveninin azaldığına işaret etti.

Ülkede açıklanan ekonomik verilerdeki düşüş, küresel bankalar tarafından Çin büyümesine ilişkin beklentileri de aşağı yönlü revize ettiriyor.

Çokuluslu Amerikalı yatırım bankası olan Goldman Sachs analistleri, Çin için 2023 bir yıllık reel GSYİH büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,4’e düşürmüştü. Banka, 2024 yılında ülke ekonomisindeki büyüme tahminini ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e revize etmişti.

Büyük bir emlak krizinin içinde bulunan Çin’de, ülkedeki GSYİH yaklaşık dörtte birini emlak sektörü oluşturuyor. Covid-19 pandemisinden bu yana büyük sıkıntılarla savaşan ülke, 2022 yılı büyüme öngörüsünü de yakalayamadı.

GCM Yatırım Banner

Wall Street bankaları geçen hafta yaptığı açıklamayla Çin’in emlak sektöründeki zayıflığın ekonomi üzerinde uzun yıllar bir engel olabileceğine ve daha geniş bölgedeki ülkeleri de etkileyebileceğine ilişkin uyarıda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.