Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, Emlak Krizi ile Çin’in Büyüme Tahminini Düşürdü

Goldman Sachs, Çin'in Covid-19 pandemisinin ardından toparlanmasına ilişkin kötümserliğin son işareti olarak ülke ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü.
Goldman Sachs, Emlak Krizi ile Çin’in Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Çokuluslu Amerikalı yatırım bankası olan Goldman Sachs’in analistleri, Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini revize etti. Banka, ülkede sürekli olarak zayıf gelen güven endeksi ve emlak piyasasındaki krizin ekonomiyi beklentilerden daha güçlü etkilediğine işaret etti.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisine sahip olan Çin, Covid-19 kısıtlamaların kaldırılmasının ardından ülke ekonomisi yavaşlayıp ivme kaybetti. Büyük bir emlak krizinin içinde bulunan Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yaklaşık dörtte birine emlak sektörü katkıda bulunuyor.

Goldman Sachs, Çin için bir yıllık reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,4’e düşürdü. 2024 büyüme tahminini ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e revize etti.

Çin Hükümetinin 2023 Yılı için Büyüme Hedefi Yüzde 5

Çin’in pandemi sonrası toparlanmasının sendelediğini gösteren Goldman’ın ülke büyümesine ilişkin güncellemesi, diğer banka reziyonlarına kıyasla iyimser. Banka son dönemde, Çin para birimi için görünümünü de düşürdü.

Ekonomist Hui Shan liderliğindeki Goldman Sachs analistleri, ana sebep olarak emlak piyasasındaki krizi ve akış etkilerini gösterdi. Pandeminin ardından diğer ülkelerdeki yeniden açılış artışlarının Çin’deki kadar hızlı azalmadığına da dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs analistleri, “Politika yapıcılar anlamlı teşvik sağlamakta ekonomik ve politik kaygılarla kısıtlanırken, büyümedeki ters rüzgarların muhtemelen kalıcı olduğuna karar veriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Çin, 2022 yılına ilişkin büyüme hedefini gerçekleştiremedi. 2023 yılı içinse Çin hükümeti, yaklaşık yüzde 5’lik mütevazı bir GSYİH büyüme hedefi belirledi.

Wall Street bankaları geçen hafta Çin’in emlak sektöründeki zayıflığın ekonomi üzerinde uzun yıllar bir engel olabileceği ve daha geniş bölgedeki ülkeleri de etkileyebileceği konusunda uyarmıştı.

Çin ekonomisti Lisheng Wang liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri ise emlak sektöründe zayıflıklar gördüklerini vurgulamışlardı.

Çin Başbakanı Li Qiang başkanlığında yapılan bir toplantının ardından ülkedeki ekonomik toparlanmanın giderek karmaşıklaşan dış koşullar ve küresel ticaretle yatırımlardaki yavaşlamadan etkilendiği belirtilmişti.

Çin’in devlet medyası Xinhua toplantının, Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından ekonomide görülen yavaşlama işaretlerine karşı toparlanma için büyümeyi teşvik edici politikalar odaklı yapıldığını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın