Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Ekonomik Toparlanmadaki Yavaşlamaya Karşı Yeni Tedbirler

Çin'de Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından ekonomide görülen yavaşlama işaretlerine karşı toparlanma için büyümeyi teşvik edici politikalar uygulanacak.
Çin’den Ekonomik Toparlanmadaki Yavaşlamaya Karşı Yeni Tedbirler
Yorum

Çin’de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi tarafından yapılan toplantıda ülkedeki ekonomik durum ele alındı. Toplantının Çin Başbakanı Li Qiang başkanlığında yapıldığı kaydedildi. Ülkedeki ekonomik toparlanmanın giderek karmaşıklaşan dış koşullar ve küresel ticaretle yatırımlardaki yavaşlamadan etkilendiği bildirildi.

Xinhua’nın haberinde toplantıda, ekonomik koşullarda değişen tablo karşısında daha etkili tedbirlere ihtiyaç olduğuna vurguda bulunulduğu belirtildi.

Qiang başkanlığında yapılan toplantıda Çin’deki makro ekonomik politikaların iyileştirilmesi, talebin etkin şekilde genişletilmesi, reel ekonominin güçlendirilmesi ve kilit sektörlerdeki risklerin önlenmes gibi konuların ele alındığı paylaşıldı.

Ekonomik Toparlanmaya için Somut Tedbirler Alınacak

Bahsi geçen konulara ek olarak teknoloji sektöründeki işletmelere yönelik bir eylem planı ile özel yatırım fonlarının yönetimi ve denetimiyle ilgili bir düzenleme tasarısının görüşüldüğüne işaret edildi.

Çin’deki ekonomik toparlanmaya teşvik için hangi somut tedbirlerin uygulanacağına ilişkin Xinhua’nın haberinde bir detaya yer verilmedi.

Çin Halk Bankası (PBOC) 13 Haziran’da yedi günlük ters repo oranını 10 baz puan indirerek yüzde 2′den yüzde 1,9′a düşürmüştü. Ülkenin 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi ise yaklaşık 4 baz puan düşerek yüzde 2,645′e gerileyerek dokuz ayın en düşük seviyesine ulaşmıştı.

Devlet Konseyi toplantısındaki mesajların ardından yakın vadede büyümeye yönelik somut tedbirlerin açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg HT haberinde Çin ekonomisine ilişkin Mayıs ayı verilerini anımsattı. Çin ekonomisinin 2022’nin son çeyreğindeki durgunluğun ardından 2023’ün ilk çeyreğinde yakaladığı büyüme ivmesini sürdürmekte zorlandığını ileri sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu