Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi ile Yuan 6 Ayın En Düşüğünü Gördü

Çin Merkez Bankası, Covid sonrası açılma sürecinde faiz indirimi kararı aldı. Bu yuanda kayıpları artırdı. Ayrıntılar geliyor…
Çin Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi ile Yuan 6 Ayın En Düşüğünü Gördü
Yorum

Çin Halk Bankası (PBOC), Covid -19 sonrası açılma sürecini etkisiyle kötüleşen ekonomik verilerin ortasında, kısa vadeli politika faiz oranını düşürdü. PBOC yedi günlük ters repo oranını 10 baz puan indirerek yüzde 2′den yüzde 1.9′a düşürdü.

Bu, merkez bankasının Ağustos ayından bu yana yaptığı ilk hareket ve ülkenin en büyük bankalarının geçen hafta mevduat faizlerini düşürmesinin ardından parasal genişlemenin devam edeceğine işaret ediyor.

Hareket, PBOC’nin Perşembe günü açıklanması beklenen orta vadeli kredi faiz oranı kararı öncesinde geldi. Bankanın kredi faiz oranı ise 20 Haziran’da açıklanacak.

Atlantis’in Baş Yatırım Sorumlusu Yang Liu, Çin’in para politikasının daha destekleyici hale geleceğini öne sürdü. Çin hükümetinin özel sektörde iç tüketimi desteklemek için çok çaba sarf etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kararın ardından Çin devlet tahvillerinin fiyatı yükseldi. Ülkenin 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi yaklaşık 4 baz puan düşerek yüzde 2.645′e geriledi ve dokuz ayın en düşük seviyesine ulaştı. Getiriler fiyatlara ters hareket eder ve baz puan yüzde 0,01′e eşittir.

USD/CNH saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Çin yuanı karar sonrasında 0,14’e kadar geriledi ve Kasım’dan bu yana en düşük seviye görüldü. USD/CNH paritesi 7,17 seviyesine kadar çıktı. Societe Generale ekonomistleri Wei Yao ve Michelle Lam, merkez bankasının yedi günlük ters repo faiz oranını düşürme kararının çok gecikmiş bir hareket olarak görüldüğünü ve daha fazla gevşemeye işaret ettiğini söyledi.

Ekonomistler, kararın yavaşlayan büyüme ivmesini istikrara kavuşturmak için yeterli olmadığını belirterek, bu hafta orta ölçekli bir kredi faiz indiriminin neredeyse kesin olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%