Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HSBC 2022 Son Çeyrekte Karını İkiye Katladı

İngiltere merkezli, çok uluslu bir yatırım bankası olan HSBC, 2022 yılının son çeyreğinde artan faiz gelirleriyle beklentinin üzerinde kar açıkladı.
HSBC 2022 Son Çeyrekte Karını İkiye Katladı
Son Güncelleme: 
Yorum

HSBC bankası 2022 yılının son çeyreğine ait finansal raporunu açıkladı. 31 Aralık ile sona eren dördüncü çeyrekte vergi öncesi karı, yıllık bazda yüzde 108 oranında artış göstererek 2,5 milyar dolardan 5,2 milyar dolara yükseldi. Analistlerin tahmini yüzde 87’lik artışla 4,96 milyar dolar gelmesiydi.

2021 yılında 49,55 milyar dolar olan gelir, 2022 yılında 51,73 milyar dolara ulaştı. Dünya genelinde birçok merkez bankası son yılların zirvesine çıkan enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırdı.

Faizlerdeki artış ise bankalara yüksek karılılık olarak yansıdı. HSBC de artan faiz gelirinin etkisiyle üç aylık dönemde beklenenden daha iyi bir kazanç elde etti.

Banka 0,21 Dolar Temettü Dağıtacak

Banka, Kanada’da bulunan işletmesinin satışından 10 milyar dolar elde etmişti. Bu satıştan sağlanacak olan gelirle, hisse başına 0,21 dolar temettü ödemeyi planladığını duyurdu.

HSBC CEO’su Noel Quinn, HSBC Kanada’nın satışının tamamlanmasının ardından özel bir temettü dağıtacaklarını ve daha yüksek getirilerin sağlanmasıyla dağıtım kapasitesini artıracaklarını söyledi.

HSBC’nin Hong Kong’da işlem gören hisseleri HSBC Holdings PLC (0005) yüzde 0,60 ekside 58,40 Hong Kong dolarından kapandı.

New York Borsası’nda işlem gören HSBC Holdings PLC ADR (HSBC) ise Cuma günü yüzde 0,65 değer kazancıyla 37,34 dolardan kapanış yaptı. Dün ABD piyasaları kapalıydı. Hisseler çeyreklik bilançonun ardından piyasa sonrası işlemlerde düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu