Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong Geri Dönüşü Olmayan Bir Noktaya Ulaştı

Ünlü stratejist David Roche, Hong Kong’un geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Hong Kong Geri Dönüşü Olmayan Bir Noktaya Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araştırma firması Independent Strategy’nin Başkanı ve Küresel Stratejisti David Roche, aylardır protestolarla sarsılan Hong Kong hakkında endişeleri artıracak açıklamalarda bulundu.

Roche’nin yorumları, 18 yaşındaki bir protestocunun Çin Ulusal Günü’nde polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bir sırada gerçek bir mermiyle vurulmasının üzerine geldi. Polis tarafından gerçek mermi kullanılması geniş çapta tepki görürken İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da bunun orantısız olduğunu söylemişti.

Hong Kong’un önde gelen iş insanlarından Allan Zeman da olayın ardından polisin, özellikle de genç çocuğun vurulmasının ardından düşman olduğunu aktardı.

Hong Kong Allan Zeman Göstericilerin Vurulması İnsanları Polise Düşman Ediyor Zeman’ın dediği gibi olay hükümet karşıtı protestoların şiddetlenmesine yol açarken, yetkililer memurun silahı öldürme niyetiyle değil durdurma niyetiyle ateşlediğini öne sürmüştü.

1997’de devredilme korkusu boyunca küresel finans merkezinde yaşayan Zeman, devam eden gösterileri deprem olarak tanımlayarak bunun şehirde tanık olduğu kargaşa zamanlarından farklı olduğunu vurguladı. Şehirde 40 yıldan fazla bir süredir yaşayan ve Hong Kong lideri Carrie Lam’ın ekonomik danışmanlığını yapan Zeman, bölgenin üstünlüğünü sürdürmesi için bir yol bulmaları gerektiğini belirtti.

Gösterilerin en çok perakende ve ağırlama sektörlerine zarar verdiğini kaydeden Zeman, grubunun adını taşıyan Lan Kwai Fong isimli ünlü sokak meydanının gelişimi için çağrıda bulundu.

Hong Kong İş İnsanı Şehir Gelişimi Çağrıda Bulundu Hong Kong hükümeti Çarşamba günü, Ağustos ayında perakende satışların yıllık bazda %23 düştüğünü söylerken bir sözcü bunun 1998 Asya Mali Krizi’nden bu yana en kötü düşüşü temsil ettiğini aktardı. İşletme kralı Zeman, bu hareketteki ivmeyi körükleyen gerçek sorunun, Hong Kong’da gençlerin yukarı yönlü değişkenlik şansı görmemesi olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Emlak kralı, Singapur’la karşılaştırıldığında, dünyanın en pahalı konut piyasasında maaşların durduğu Hong Kong’da ev sahipliğinin çok daha zor olduğunu söyledi. Independent Strategy’nin Başkanı David Roche de Zeman’a katılarak, Hong Kong hükümeti konutların karşılanabilirliğini artırmak için bazı önlemler alırsa gerginlikler potansiyel olarak bir şekilde azalabileceğini kaydetti.

Ancak artık çok fazla hasar verildiğini ekleyerek şöyle devam etti: “Bu sokaklardaki olayların daha iyiye değil, daha kötüye gittiği gerçeğini durduramayacak, daha iyi değil. Ve kurşun kullanmak kesinlikle insanları eve göndermeyecek, bu daha fazla insan getirecek.” Bununla birlikte Hong Kong’un artık geri dönülemeyecek bir noktada olduğunu şöyle anlattı: “Hong Kong’un olduğu şeye geri dönüş yok. Sosyal durumun kolaylıkla çözüldüğünü ve işlerin iyiye gittiğini görmüyorum. Yani benim tahminim oldukça kasvetli.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın