Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finans Merkezi Statüsünü Kaybetmesi, Hong Kong için Felaket Olur

Hong Kong merkezli bir yatırım biriminin başkanı, Asya’nın en iyi finans merkezlerinden biri statüsünü kaybetmesinin Hong Kong için felaket olacağını söyledi.
Finans Merkezi Statüsünü Kaybetmesi, Hong Kong için Felaket Olur
Yorum

Citic Capital’in kurucusu ve CEO’su olan Zhang Yichen, Asya’nın en iyi finans merkezlerinden biri olarak statüsünü kaybetmesinin Hong Kong için felaket olacağını söyledi.

Çinli finansal holding Citic Group’un Hong Kong merkezli alternatif yatırım kolunun başkanı olan Yichen, Cumartesi günü verdiği bir demeçte; “Finans merkezleri için rekabet eksikliği yok” diyerek yatırımcıların küresel sermaye piyasalarına erişmek için Singapur, Tokyo ve Şanghay gibi şehirlere yönelebileceklerini aktardı.

Hong Kong’un finans merkezi statüsünü kaybetmesi durumunda ise bunun felaket olacağını, çünkü bugünlerde rekabetçi olan tek endüstrinin bu olduğunu vurguladı.

Hong Kong Finans Merkezi Statüsünü Kaybetmemeli Sonuçta üç aydan daha uzun bir süre önce Hong Kong’daki suçluların Çin’e iadesinin önünü açacak tasarıyla patlak veren protestolar, bölgenin ekonomik istikrarını ve finans merkezi konumunu tehdit ediyordu.

Demokrasi yanlısı protestolar Haziran ayında nispeten barışçıl bir şekilde başlasa da o zamandan beri gittikçe şiddetlenen bir hal almıştı. Associated Press, Pazar günü Hong Kong protestolarında bir Çin bayrağının ezildiğini, bir metro istasyonunun tahrip edildiğini ve geniş bir caddeye ateş açıldığını yazdı.

Zhang bu noktada, bir ülke iki sistem politikası nedeniyle kentin Şanghay gibi diğer Çin şehirlerine göre avantajları olduğunu savundu.

Hong Kong Bir Ülke İki Sistem Çin Şehir Göre Avantajlı Hong Kong’un yasal sisteminin dünyanın birçok ülkesindekilere benzerken bunun yatırımcılara belli bir rahatlık sağladığını bildirdi. Buna ek olarak anakara Çin’e olan yakınlığının yatırımcılar için bir başka artı puan olduğunu da ekledi.

“Bu açıdan Şanghay ve diğer Çin şehirlerinin aslında Hong Kong’un yerini alabileceğini inanmıyorum. Eğer Hong Kong, pozisyonunu kendi kendine çarçur ederse, bu çok yazık olacak.” dedi.

Diğer taraftan bölgedeki kaos son aylarda günlük yaşamı bozup yatırımcı duyarlılığını etkilerken Zhang, protestoların Citic Capital’in işini etkilemediğini, çünkü çoğunlukla Çin’e ya da dünyaya yatırım yaptığını söyledi. Ve Hong Kong’un onlar için başlıca meslektaşlarının çoğunun yaşayıp çalıştığı bir merkez konumunda olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu