Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda’nın O Bölgesinde Doğal Gaz Üretimi Sonlandırıldı

Hollanda'da geçmişte depremlere sebep olan yerleşim bölgesindeki sahalarda doğal gaz üretiminin sonlandırıldığı açıklandı. Detaylar haberde;
Hollanda’nın O Bölgesinde Doğal Gaz Üretimi Sonlandırıldı

Hollanda’da Madencilikten Sorumlu Devlet Bakanı Hans Vijlbrief resmi X hesabı üzerinden, Groningen şehrindeki doğal gaz sahalarında 1 Ekim itibarıyla üretimin durdurulduğunu açıkladı. Kararla geçmişte depremlere yol açarak yerleşim yerlerinde hasara sebep olan bölgedeki sahalarda üretim durduruldu.

Vijlbrief kararı, “Pazar günü itibarıyla Groningen’deki gaz üretimi, 60 yılın ardından sıfıra indi.” ifadeleriyle duyurdu. Üretimin durdurulduğu sahalarınsa gelecek sene kalıcı olarak kapatılacağı bildirildi

Groningen’deki sahaların kalıcı olarak kapatılmasını sağlayacak kararı imzaladığına işaret ederek, 1 Ekim 2024’te itibarıyla sahaların kalıcı olarak kapatılacağını kaydetti.

Kış Soğuk Geçerse Üretim Sahaları Yeniden Açılabilir

Hollanda hükümetiyse konuya ilişkin resmi internet sitesi üzerinden açıklamada bulundu. Açıklamada, bu sene kış aylarının aşırı soğuk geçmesi ihtimaline karşı istisnai olarak sahaların yeniden açılması seçeneğinin değerlendirilebileceği belirtildi.

Üretim sahalarının gelecek sene 1 Ekim 2024’te tamamen geri döndürülemeyecek şekilde kapatılacağın dikkat çekti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

NOS’ta yer alan haberde Hollanda’da 26 sahadaki gaz çıkarma faaliyetlerinin son aylarda azaltılarak 5’e indirildiği paylaşıldı. Üretiminse ülkede bu sabah yerel saatle 06.00 itibarıyla sonlandırıldığı aktarıldı.

Üretim Sahaları Bölgede Depreme Neden Olmuştu

Hollanda’nın kuzeyinde yer alan Groningen’deki gaz üretiminin geçen senelerde depreme sebep olması, ülkede tartışmalara neden olmuştu. Tartışmaların ardından üretim geçici durdurulmuştu.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Avrupa’daki en önemli doğal gaz sahalarının bulunduğu Groningen’deki rezervlerin çıkarılması esnasında çevredeki yerleşim yerlerinde bulunan binalarda çatlaklar oluşmuştu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%