Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

H&M de Rusya’yı Terk Ediyor! Çıkışın Maliyeti Açıklandı

Dünyanın en büyük ikinci moda perakendecisi olan H&M, en büyük altıncı pazarı olan Rusya'dan çıkacağını açıkladı. İşte ayrılığın detayları;
H&M de Rusya’yı Terk Ediyor! Çıkışın Maliyeti Açıklandı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna işgali devam ederken, Moskova hükümetine yönelik yeni yaptırımlar uygulanıyor. Birçok şirket de Rusya’daki satışlarını durdurup çıkış yapma kararı almaya devam ediyor. Bu şirketlere bugün bir yenisi daha eklendi.

Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması olan H&M, bugün yaptığı açıklamayla Rusya faaliyetlerini sonlandırmaya karar verdiğini duyurdu. Zaten şirket 2 Mart tarihinde Rusya’daki faaliyetlerini askıya almıştı.

Açıklamada, mevcut operasyonel zorluklara ve öngörülemeyen geleceğe dikkat çekildi. H&M Group CEO’su Helena Helmersson ise açıklamada müşterilerine teşekkür ederken çıkışın yaratacağı etkilerden dolayı üzgün olduklarını belirtti.

Helmersson, “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, mevcut durum göz önüne alındığında Rusya’daki işimize devam etmenin imkansız olduğunu görüyoruz. Bunun meslektaşlarımız üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz ve tüm sıkı çalışmaları ve özverileri için çok minnettarız. Ayrıca müşterilerimize yıllardır verdikleri destek için teşekkür etmek istiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Kapatma sürecinin bir parçası olarak Rusya’da kalan envanterin satışı için fiziksel mağazaların sınırlı bir süre için yeniden açılmasının amaçlandığı da belirtildi.

Rusya’dan çıkışın toplamda yaklaşık 2 milyar İsveç kronuna (191 milyon dolar) mal olacağı tahmin edilirken, bunun yaklaşık 1 milyar İsveç kronunun nakit akışı etkisine sahip olacağı söylendi. Tutarın tamamının 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlara tek seferlik maliyetler olarak dahil edileceği açıklandı.

H&M Group, 2009 yılından beri Rusya’da faaliyet gösteriyordu. Şirketin Rusya’da 170 fiziksel mağazası olduğu ve online satışların da kapanmadan etkileneceği söyleniyor. Aynı zamanda 6000 çalışanın da bu durumda işsiz kalacağı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu