Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hissesi Negatif Kalan Şirket, Enerji Yatırımlarını Artırdı!

Son dönemde enerji alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Genel Müdürü Serdar Marangoz, projeler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar;
Hissesi Negatif Kalan Şirket, Enerji Yatırımlarını Artırdı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM), 2023’ün ilk 9 ayında enerji alanında yaptığı yatırımlarla öne çıkan şirketlerden biri olmayı başardı. Şirketin söz konusu dönemde kurulu gücü 1.168 megawatt seviyesine çıktı.

Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji, katma değer odaklı girişimleriyle mevcut yılda da güçlü büyümesini sürdürüyor.

Şirketin Genel Müdürü Serdar Marangoz, yılın ilk 9 ayında devre aldıkları hibrit güneş enerjisi santrali (GES) ve rüzgar kapasite artışı yatırımları ile üretimlerinin hızlandığını vurguladı.

Marangoz, Şubat 2023’te Türkiye’nin en büyük hibrit GES yatırımının yanı sıra Haziran ve Ağustos’ta 2 adet olmak üzere her biri 6 MW gücünde Türkiye’nin en büyük mor kanatlı türbinlerini de Uşak’ta devreye aldıklarını belirtti.

“Kurulu Güç Yüzde 14,5 Arttı”

Genel Müdür, yatırım hamleleri sonucu yılın ilk 9 ayında kurulu gücün yüzde 14,5 yükseldiğini ve portföyün toplam kurulu gücünü 1.168 MW’a çıkardıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Toplam aktiflerini de yılın ilk yarısında 36 milyar 638 milyon 655 bin TL’ye taşıdıklarını ifade eden Marangoz, aynı dönemde FAVÖK’te 2 milyar 867 milyon 406 bin TL’ye ulaştıklarını açıkladı.

Söke ve Uşak’ta toplamda 48 MW kurulu güce sahip türbinlerin kısa zamanda devreye alınacağını, yatırım planı çerçevesinde kurulu gücü istikrarlı bir şekilde artırmaya devam edeceklerini duyurdu.

Bu Enerji Şirketine Dikkat! Yatırım Hamleleri Hız KesmiyorKaynak: Paratic Piyasalar

AYDEM hisseleri, Borsa İstanbul’da diğer enerji şirketlerinin gerisinde bir performans sergiledi. Hisse günlük bazda yüzde 6 düşüşle 20,1 TL’den işlem görüyor. Yatırımcılarına haftalık yüzde 2 kazandıran AYDEM, aylık yüzde 13 düştü. Yıllık kazanç ise sınırlı seviyede kaldı ve yüzde 13,6 seviyesinde oldu. Hisseler yıllık en düşük 11,2 TL, en yüksek 27,5 TL’yi gördü. Şirket 2021’de halka arz olmuştu.

Enerji Sektörü Neden Önemli?

Dünyadaki birçok ülke, özellikle Rusya ve Ukrayna savaşının etkisiyle enerji konusundaki bağımlılığını azaltmak için tercihlerini değiştirmeye başladı. 7 Ekim’de başlayan İsrail – Filistin arasındaki savaş da petrol üzerinde baskı oluşturmuştu. Dünya devleri, bu gelişmeler neticesinde yenilenebilir enerji konusundaki yatırımlarını artırmıştı.

Uzmanlar, özellikle son dönemde yenilenebilir enerji alanında aktif olan ve yatırım yapan şirketlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinin son yıllarda yaşanan krizlerden dolayı enerji alanındaki yatırımlarını hızlandırdığı biliniyor. Analistler bu çerçevede enerji sektöründeki şirketlerin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.