Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisseleri Yüzde 12 Düşen Şirket, 50. Yılını Kutluyor

Türkiye’de sektöründe öncü firmalardan biri olan Kalekim Kimyevi Maddeler, 50. yaşını kutluyor. Şirketin Genel Müdürü Timur Karaoğlu, detaylı açıklamalarda bulundu.
Hisseleri Yüzde 12 Düşen Şirket, 50. Yılını Kutluyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören ve Türkiye’de yapı kimyasalları sektörünün öncü markalarından Kalekim Kimyevi Maddeler (KLKIM), 8 Aralık’ta 50. yaşını kutladı. Genel Müdür Timur Karaoğlu, bugün geniş ürün yelpazesi, ileri teknoloji, üretim gücü ve deneyimli insan kaynağı ile Türkiye’nin küresel bir değeri konumunda bulunduğunu söyledi.

Anadolu’nun 7 farklı bölgesinde faaliyet gösterdiklerini, toplamda 10 fabrikayla üretim yaptıklarını belirten Karaoğlu, boya ve sıva tesisi kapasitelerinin 50 bin tonu geçtiğini açıkladı.

Türkiye haricinde 80’e yakın ülkeye ihracat yaptıklarını aktaran Kalekim, şirket cirolarının yüzde 30 ile 40’ının konjonktüre göre değişmekle birlikte yurt dışı faaliyetlerinden geldiğini ifade etti.

Net Kar Yüzde 120 Arttı

Karaoğlu, 2023’ün 9 ayında net dönem karını bir önceki yıla göre yüzde 120 arttırdıklarını, 2022’nin ilk üç çeyreğindeki net karı bu yılın aynı döneminde 603 milyon TL’ye yükselttiklerini bildirdi. Yurt içi satışlarının yüzde 89, yurt dışı satışlarının ise yüzde 61 arttığını paylaştı.

Orta Doğu pazarına katkı amacıyla Mardin’deki fabrikaya 39 milyon TL’lik ek hat yatırımı yaptıklarını, 2022’de hedefler çerçevesinde sektörün güçlü firmalarından Lyksor Kimya A.Ş’nin yüzde 75’lik kısmını 140 milyon TL karşılığında bünyelerine kattıklarını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

2023’ün Son Yatırımı

2023’ün son yatırım adımını Irak’ta attıklarını, Duhok bölgesindeki yeni tesisin 100 bin ton kuru harç ve 5 bin ton boya kapasitesine sahip olacağını dile getirdi. 10 milyon dolarlık bedelle yeni üretim tesisini 2025’in ilk çeyreğinde seri üretime almayı hedeflediklerini belirtti.

Karaoğlu, Yozgat Yerköy’de 6,05 milyon dolarlık yeni güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktardı. İlk etapta 6,19 mWp kapasitesindeki yeni yatırımı 2024’ün başında faaliyete almayı planladıklarını söyledi.

Hisseleri Yüzde 12 Düşen Şirket, 50. Yılını KutluyorKaynak: Paratic Piyasalar

Son dönemde aşağı yönlü hareketleriyle dikkat çeken KLKIM, 8 Aralık saat 16.20 itibarıyla 23,2 TL’de yatay seyrediyor. 18 Kasım’da 34,3 TL’yi gören hisse, bu noktadan gelen satışlarla oldukça geriledi. Hissede haftalık yüzde 5, aylık yüzde 12,8 oranında değer kaybı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.