Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisseleri Toparlanamayan Enerji Şirketinden Birleşme Duyurusu

Borsa İstanbul’da işlem gören Zorlu Enerji, Alkan Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi ile kolaylaştırılmış usulde birleşmesini kapsayan duyurusunu paylaştı.
Hisseleri Toparlanamayan Enerji Şirketinden Birleşme Duyurusu
HABER GİRİŞ

Sektörün öncü şirketlerinden biri olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), 5 Aralık’ta paylaştığı açıklamasında, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Alkan Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş ile devralmak suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşmesi hakkında duyuru yaptı.

Açıklamada tamamına sahip olunan Alkan Jeotermal Enerji Elektrik Üretim’in birleşme kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’na 11 Ekim 2023 tarihinde yaptığı başvurunun, 1 Aralık 2023 tarihinde onaylandığı anımsatıldı.

Bu kapsamda Alkan Jeotermal’in bütün aktif ve pasifleriyle külliyen Zorlu Holding iştiraki olan Zorlu Enerji tarafından devralınmak suretiyle şirket bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleşilmesi usulünün kurul tarafından kabul gördüğü aktarıldı.

Hisseleri Toparlanamayan Enerji Şirketinden Birleşme DuyurusuKaynak: Paratic Piyasalar

5 Aralık sat 17.30’da Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 0,6 düşüşle 8050 puanı gösteriyor. Aynı süreç içerisinde ZOREN yüzde 0,8 artışla 5 TL seviyesinde bulunuyor. Hissede günlük bazda yukarı yönlü bir hareketlilik görülse de önceki haftalarda meydana gelen düşüşlerin etkisiyle haftalık ve aylık göstergeler negatife işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

ZOREN, haftalık yüzde 5 ve aylık yüzde 4,8 oranında değer kaybetti. Söz konusu düşüşler neticesinde yıllık kazanç da yüzde 10,6 seviyelerine kadar geriledi. ZOREN, yıllık en düşük 2,3 TL, en yüksek 7,6 TL seviyelerini gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.