Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisseleri Düşen Türk Traktör’den Tarımda Yenilikçi Hareket

Türk Traktör, tarımda teknoloji entegrasyonunu hızlandırmak ve faaliyet gösteren startupların büyümesine desteklemek amacıyla yaptığı yatırımı açıkladı. İşte detaylar;
Hisseleri Düşen Türk Traktör’den Tarımda Yenilikçi Hareket
HABER GİRİŞ

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., tarımda teknoloji entegrasyonunu hızlandırmak ve bu alanda faaliyet gösteren startupların büyümesine destek olmak amacıyla yaptığı yatırıma dair açıklamalarda bulundu.

Sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hazırlanan Geleceğe Etki adı ile nitelendirilen strateji kapsamında ilk girişimini çiftçilere dijital karar alma hizmeti sağlayan Agrovisio’ya yaptığı yatırımla gerçekleştirdi.

Türk Traktör Şirket Lideri Aykut Özüner, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özüner, Türk Traktör geleceğe hazırlar hedefiyle 69 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerine işaret etti.

Tarım Her Gün Daha Çok Önem Kazanıyor

Türkiye’de tarım başta olmak üzere teknolojik dönüşümde ihtiyaç duyulan yenilikçi uygulama ve fikirleri her zaman desteklediklerini söyleyerek, iklim değişimi ve salgın süreciyle tüm dünyada tarımın daha çok önem kazandığını vurguladı.

Türk Traktör olarak 70’inci yıllarına ilerlediklerini dile getiren Özüner, geçmişlerinden aldıkları güçle geleceği şekillendirmeye devam ettiklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Geleceğe Etki adını verdikleri sürdürülebilirlik stratejiler doğrultusunda tarıma ve şehirlere yeni bir perspektiften yaklaştıklarının altını çizdi.

Borsada TTRAK koduyla işlem gören şirket hissesi yatırımcısına yıllık yaklaşık yüzde 164,66 oranında kazanç sağladı. Aylık bazda yüzde 5,69 oranında kaybettiren hisse, bugün TSİ 11.52 itibarıyla yüzde 4,11 düşerek 688 lirayı test etti. Hisse yıl içerisinde 1057 liraya kadar yükseldi.

Paratic Piyasalar Türk Traktör Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 5 Nisan 2023’te yayımladıkları Geleceğe Etli başlıklı bildiride proje detaylarını veren Türk Traktör, strateji kapsamında tarımın geleceğini teknolojik, sürdürülebilir ve verimli uygulamalarda gördüklerini bildirdi.

Özüner açıklamasında, söz konusu uygulamaları hayata geçirmek için var güçleriyle çalıştıklarının altını çizerek, şöyle devam etti;

“Kendi ekosistemimizin yanı sıra tüm etki alanlarımızdaki inovatif çözümleri desteklemek için teknolojik girişimleri takip ederek yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda tarım teknolojileri alanında çözümler sunmak için gayret gösteren startuplara destek oluyoruz.”

Bunun ilk adımını Agrovisio’ya yaptıkları 260 bin euroluk yatırımla gerçekleştirdiklerini dile getiren Özüner, bu girişimi stratejik ortaklık olarak da gördüklerini vurguladı.

Gelecek dönemde girişimin, Türk Traktör’ün ürün gamını geliştirmesinde de önemli rol oynayacağına inandıklarını paylaştı. Çiftçinin ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşümünü sağlayacak yeni ürünler sunmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın