Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Traktör Geleceğe Etki Sürdürülebilirlik Hedeflerini Açıkladı

Türk Traktör, kadın istihdamının artırılması, su kullanımının azaltılması ve tarımsal alan olmak üzere sürdürülebilirlik stratejisini yayımladı.
Türk Traktör Geleceğe Etki Sürdürülebilirlik Hedeflerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hazırlanan Geleceğe Etki başlıklı raporunu yayımladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan paylaşıma göre yönetim kurulunun Türk Traktör’ün sürdürülebilirlik hedeflerinin belirlenmesine ve önümüzdeki dönemde şirket faaliyetlerinin bu hedefler doğrultusunda yürütülmesine karar verdiği aktarıldı.

Buna göre söz konusu strateji şirketin tüm ekosistemini kapsayacak şekilde dört alana odaklanıyor. Bunlardan ilki gelecek için etkili liderlik, kurumsal yönetim, risk yönetimi ve iş etiği olarak bildirildi.

İkinci sırada inovasyon gücü ve geleceğin yetkinlikleri, Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme, yeteneklere yatırım, çeşitlilik ve kapsayıcılık, iş sağlığı ve güvenliği yer alıyor.

Şirketin odaklandığı üçüncü başlık sorumlu operasyonlarda ürünler olurken bu kısımda iklim değişikliği ve enerji yönetimi, izlenilebilir tedarik zinciri, döngüsel ekonomi ve kaynak kullanımı, çevresel ve sosyal fayda sağlayan ürünler yer alıyor.

Son olarak ise geleceğin tarımı başlığı altında sürdürülebilir ve teknolojik tarım uygulamaları ile paydaş refahına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Kadın İstihdamının Artırılması Hedefleniyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Gelecek için etkili liderlik stratejisi altında yönetim kurulunda kadın iyi oranının yüzde 25’e ulaşması bayi ve tedarikçilerin yüzde 75’ine etik değerler eğitiminin verilmesi amaçlanıyor.

Şirket 2023 ve 2027 yılları arasında Ar-Ge ve inovasyon kapsamındaki teknoloji yatırımlarının yüzde 75’inin sürdürülebilirlik odaklı teknolojilere yapılmasını amaçlıyor.

Teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan kadın oranın yüzde 50’ye, staj programlarında kız öğrenci oranının yüzde 50’ye çıkarılması, staj istihdam fırsatları ve teknik gelişim, koçluk ve simülasyon destekli gelişim programları ile 30.000 kişinin bilinçlendirilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

Şirketin diğer hedefleri arasında kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarının yüzde 42 azaltılması, 2022 yılı itibarıyla yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan satın alınarak sağlanan toplam elektrik ihtiyacının tamamının yapılacak yatırımlarla Türk Traktör tarafından üretilen yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanması, ürün başına tüketilen elektriğin yüzde 30 azaltılması, ürün başına kullanılan su miktarının yüzde 40 azaltılması, üretimde yüzde 100 geri dönüştürülmüş su kullanılması, üretim faaliyetlerinden kaynaklanan atık geri kazanım oranının yüzde 99 sürekliliği gibi maddeler de yer alıyor.

Lojistik operasyonların karbon nötr olması, otomatik dümenleme sistemleri ile 3 milyon dekar kapsama alanına ulaşılması, 25 milyon litre su ve zirai ilaç tasarrufu ile çevresel faydanın sağlanması, drone ile 2,5 milyon dekar kapsama alanına ulaşılması ve 100 milyon litre su & zirai ilaç tasarrufu ile çevresel faydanın sağlanması ise tarımsal hedefler arasında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.