Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan, Tek Çin Politikasında Değişiklik Olmadığını Açıkladı

Hindistan, Çin ile Tayvan arasında artan gerilimin ortasında duruşunda bir değişiklik olmadığını açıkladı. Ayrıntılar geliyor…
Hindistan, Tek Çin Politikasında Değişiklik Olmadığını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Son günlerde dünya gündemini meşgul eden başlıca konular arasında yer alan Çin-Tayvan gerilimine dair Hindistan cephesinden yeni bir açıklama geldi.

Hindistan’dan yapılan açıklamada Tayvan üzerindeki statükoda herhangi bir tek taraflı değişikliğe karşı oldunduğu ve ‘tek Çin’ politikası konusundaki tutumda bir değişiklik olmadığına yer verildi.

Yeni Delhi, Tayvan’ın kendi kendini yönetme iddiasını kabul ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen hafta adaya yaptığı ziyaret sonrası Çin, Tayvan çevresinde balistik füzeler fırlattı ve çok sayıda uçak ve savaş gemisi konuşlandırdı.

Bu durum bölgede bir savaş çıkacağına dair endişelerin artmasına neden olmuştu. Çin geçtiğimiz günlerde Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları sonlandırdığını duyurmuştu. Pelosi ise ziyaretten günler sonraki açıklamasında, Çin’in yeni Tayvan modeline izin vermeyeceklerini ifade etmişti.

Hindistan, Çin’e İlk Destek Veren Ülkelerden Olmuştu

Yeni Delhi’deki Çin Büyükelçiliği geçen hafta, Hindistan’ın “tek Çin ilkesini” Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu ve pozisyonunu değiştirmemesini umduğunu açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Hindistan dışişleri bakanlığı sözcüsü Arindam Bagchi, ‘tek Çin’ politikasına ilişkin tutumu sorulduğunda, “Hindistan’ın ilgili politikaları iyi biliniyor ve tutarlı. Tekrarlamaya gerek yok” yanıtını verdi.

Sözcü statükoyu değiştirmek için tek taraflı eylemlerden kaçınmayı, gerilimin azaltılmasını, bölgede barış ve istikrarın korunma çabalarını teşvik ettiklerini söyledi.

Hindistan ve Çin arasındaki ilişkiler, 2020’de Himalaya sınırındaki çatışmalarda 20 Hintli ve dört Çinli askerin ölmesinden bu yana zarar gördü. Durumu yatıştırmak için yapılan askeri ve diplomatik düzeydeki görüşmelere rağmen, asker konuşlandırmaları her iki tarafta da yüksek seviyede.

Çin Büyükelçiliği geçen hafta, Hindistan ile ‘tek Çin’ ilkesi temelinde ilişkilerin ilerletilmesine istekli olunduğunu açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.