Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Enerji Bakanı Rus Petrolüne Bağımlı Olmadıklarını Söyledi

Hindistan Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Hardeep Singh Puri, ülkesinin kimseye gereğinden fazla bağımlı olmadığını söyledi. Ayrıntılar şöyle...
Hindistan Enerji Bakanı Rus Petrolüne Bağımlı Olmadıklarını Söyledi
Yorum

Hindistan Petrol ve Doğal Gaz Bakanı Hardeep Singh Puri, ülkesinin petrol konusunda kimseye aşırı bağımlı olmadığını, hatta Rusya’ya bile bağımlı olmadığını söyledi. Bakan, ülkesinin kaynaklarını çeşitlendirdiğini belirtti.

Puri, ülkesinin Kremlin’e fazla bağımlı olup olmadığı sorulduğunda, “Hindistan kimseye gereğinden fazla bağımlı olmuyor” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, Hindistan’ın rafinerileri indirimli Rus petrolü ile doluyor. Moskova o zamandan beri büyük bir sıçrama yaparak Hindistan’ın önde gelen ham petrol kaynağı haline geldi ve ülkenin petrol ithalatının yaklaşık yüzde 40′ını oluşturdu.

Hindistan dünyanın üçüncü büyük enerji ithalatçısıdır ve ham petrolünün yüzde 80′inden fazlasını uluslararası pazarlardan satın alıyor. İndirimin ne oranda olduğu sorusunu yanıtlayan Puri, “Evet, indirimler oldu. Ama her yerden indirimler geliyor.” cevabını verdi.

Hindistan’ın ayrıca Irak gibi Orta Doğu’daki ülkelerden daha fazla alım yaptığını vurgulayan Puri, “Çeşitliyiz. Eskiden 27 kaynaktan satın alırdık, bugün ise 39 kaynaktan satın alıyoruz” diyerek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’teki tedarikçileri işaret etti.

S&P Global’in Temmuz ayındaki verilerine göre Hindistan’ın ham petrol kaynaklarının büyük bir kısmı Orta Doğu ve Rusya’dan sağlanıyor. Ham petrol Haziran ayındaki en düşük seviyelerinden yüzde 12 artışla varil başına 79 dolardan işlem görüyor.

Puri, ekonomik baskılarla sarsılan dünyada teşvik paketlerinin enflasyonu yukarı çektiğini detaylandırarak, “Bazen yüksek petrol fiyatları, acil ve kısa vadeli ihtiyaçların karşılanması açısından kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir” açıklamasında bulundu.

Dünyada yeterince petrol olduğunu belirten Puri, “Asıl endişe yaratan şey, tüketicinin bunu ödeyecek kaynaklara veya paraya sahip olup olmayacağıdır. Bu birçok ülkenin karşı karşıya olduğu gerçek bir sorun” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%