Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Dijital Rupinin Çevrimdışı İşlevselliğini Araştırıyor

Hindistan Merkez Bankası, CBDC testleri kapsamında, çevrimdışı işlevsellik üzerinde araştırma yürütüyor. Detaylar haberde...
Hindistan Dijital Rupinin Çevrimdışı İşlevselliğini Araştırıyor
HABER GİRİŞ

Hindistan Merkez Bankası (RBI) İcra Direktörü Ajay Kumar Choudhary, ülkede kısa süre önce piyasaya sürülen şirket içi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çevrimdışı işlevsellik açısından test edildiğini açıkladı.

Hindistan’ın merkez bankası ve düzenleyici kurumu olan RBI, gerçek dünya testleri için 50.000 kullanıcı ve 5.000 satıcıyı alarak 1 Kasım 2022’de dijital rupi için toptan satış pilotunu başlattı. 25 Şubat itibarıyla toptan CBDC’ler aracılığıyla yaklaşık 134 milyon dolar değerinde 800.000 işlem gerçekleştirildi.

Choudhary, bu ilerlemeye dayanarak, RBI’nin CBDC’nin çevrimdışı işlevselliğine baktığını, sınır ötesi işlemler ve diğer ülkelerdeki eski sistemlerle bağlantı potansiyelini ölçtüğünü belirtti. CBDC’ye özel sektör ve fintech’lerin katılımını sabırsızlıkla beklediklerini belirten Choudhary, özellikle çevrimdışı ve sınır ötesi işlemlere katkılarını göreceklerini sözlerine ekledi.

RBI adına konuşan Choudhary, CBDC’nin yakında bir değişim aracı haline geleceğini ve anonimlik de dahil olmak üzere fiziksel para biriminin tüm özelliklerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Yetkili ayrıca CBDC’nin sonunda kripto para birimlerinin yerini alacağını iddia etti. Hindistan dijital rupi üzerinde araştırmalar yaparken, bir yandan da kripto paraları nasıl düzenleyeceği üzerine tartışmalar yürütüyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı çevreler tarafından kripto paraların yasaklanması gerektiği öne sürülüyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın kriptoyu düzenleme isteği, ev sahipliği yaptığı G20 zirvesine katılan IMF ve ABD tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

21 Şubat’ta Hindistan’ın ulusal ödeme ağı, birleşik ödemeler arayüzü (UPI) hizmetlerini Singapur’a genişletti. UPI PayNow entegrasyonu, Hindistan ve Singapur vatandaşlarının sınır ötesi hızlı bir şekilde para göndermesine olanak tanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.