Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan’dan CBDC Denemelerinde Önemli Adım: Bankalar Devrede

Hindistan Merkez Bankası bir süredir gündemde olan merkez bankası dijital para birimi çalışmalarında önemli bir adım atıyor. Detaylar haberde;
Hindistan’dan CBDC Denemelerinde Önemli Adım: Bankalar Devrede
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Hindistan Merkez Bankası (RBI), ülkede kripto para ticaretini yasaklamak istese de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarına hız verdi. RBI, bu mali yılda piyasaya sürülmesi beklenen CBDC’nin test edilmesi için dört devlet bankasını görevlendirdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre RBI’nın pilot uygulamayı yürütmek için seçtiği bankalar şöyle sıralanıyor:

Hindistan Devlet Bankası, Punjab Ulusal Bankası, Hindistan Birlik Bankası ve Baroda Bankası.

ABD Merkezli FIS ile İş Birliği Yapıldı

Bunun yanı sıra, RBI’nin dijital rupi için ABD menşeli FIS’in de (Fidelity National Information Services) içinde yer aldığı birkaç finans teknolojisi şirketiyle görüşme halinde olduğu belirtildi.

FIS kıdemli direktörü Julia Demidova yaptığı açıklamada, FIS olarak RBI’ye, faiz getiren CBDC ve sınır ötesi CBDC ödemeleri dahil olmak üzere bir dizi tavsiyede bulunduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Demidova raporda, FIS’in RBI ile zaten çeşitli anlaşmaları olduğunu ve iş birliğinin CBDC seçeneklerini denemek için genişletilebileceğine işaret etti.

CBDC Kademeli Bir Şekilde Uygulamaya Geçirilecek

RBI, Mart ayında sona erecek olan mevcut mali yıl boyunca Hindistan’ın CBDC’sini kademeli bir planlamayla tanıtmayı hedefliyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Şubat ayı içinde gerçekleştirmiş olduğu bir bütçe konuşmasında RBI’nin blockchain teknolojisine dayalı bir dijital rupi çıkarmak için çalışma içinde olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın